Zadaniem globalnych giełd było w środę dojść do siebie po zimnym prysznicu, którym okazało się wbrew naszym oczekiwaniom wtorkowe wystąpienie J. Powell’a. Po załamaniu kursu EURUSD do okolic 1,0525 rynek walutowy pozostawał wczoraj bardzo spokojny, zyskując trochę zmienności tylko w okolicach raportów ADP i JOLTS. Pierwszy wskazał, że w lutym zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 242 tys. osób, więcej od prognoz. Jego wartość jest jednak w naszej opinii bliska zeru, czego najbardziej jaskrawym przykładem jest sytuacja sprzed miesiąca, gdy pokazywał liczby całkowicie sprzeczne z późniejszą publikacją BLS. Raport JOLTS wskazał, że liczba wakatów spadła z 11,23 mln do 10,82 mln, co jednak było poziomem wyższym od prognoz. Rynek nie reagował silnie, EURUSD pozostaje w okolicy 1,0550. Większość indeksów europejskich zdołała wygenerować w trakcie dnia lekkie odbicie, na minusie zamykał się spośród najważniejszych rynków wyłącznie Paryż (-0,20%), na największych plusach (0,58%) Madryt.

WIG20 wzrósł o 0,40%, MWIG40 o 0,33%, a sWIG80 o 0,63%. Wśród dużych spółek zdecydowanie wyróżniało się Dino (+2,33%), wśród średnich Livechat (+5,91%), ale też Intercars (+2,75%), 11Bit (+3,88%), Benefit (+3,18%) czy XTB (+3,26%).

Nowe wypowiedzi J. Powell’a nie zmieniły wiele, nie przeszkodziły też S&P500 we wzroście o 0,14%, a NASDAQ o 0,40%. Rentowności obligacji 2-letnich przebiły poziom 5% i pomimo chwilowego ruchu w dół w trakcie dnia, zakończyły go powyżej 5,05%. Rynek wycenia z dużą dozą pewności (76,4%), że na marcowym posiedzeniu Fed stopy zostaną podniesione o 50 pb i dojdą nawet do przedziału 5,75-6,00% w lipcu. Uważamy, że taka polityka byłaby nadmiernie restrykcyjna i wciąż zakładamy, że wraz z kolejnymi danymi oczekiwania zostaną zmodyfikowane. Co do najbliższego ruchu, zapewe przesądzą o nim piątkowe dane z rynku pracy i wtorkowe o inflacji.

Dzisiejsza sesja może okazać się dość spokojna, dzień rozpocznie się w Polsce i Europie zapewne w okolicy poziomów neutralnych lub lekko pod kreską. Na rynku krajowym najciekawszym wydarzeniem będzie konferencja prezesa NBP, A.Glapińskiego, który powoli zacznie się mierzyć zapewne z pytaniami, jakie jest uzadnienie faktu, iż stopy procentowe w Polsce są coraz bardziej zbliżone do amerykańskich mimo drastycznie różnego obrazu inflacji.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.