W USA byki staÅ‚y w czwartek przed piÄ…tÄ… próbÄ… podniesienie indeksów. Przed rozpoczÄ™ciem sesji skupiano siÄ™ na wypowiedziach szefa ECB oraz na danych makro. To pierwsze osÅ‚abiÅ‚o dolara (plus dla byków), a dane byÅ‚y bardzo dobre. Zachowanie rynków byÅ‚o dość kuriozalne – poznikaÅ‚y podstawowe korelacje (miÄ™dzy rynkiem surowcowym i dolarem). Poza tym dolar osÅ‚abÅ‚, mimo tego, że dane byÅ‚y dobre.

Liczba nowych wniosków o zasiÅ‚ek dla bezrobotnych zÅ‚ożonych w ostatnim tygodniu byÅ‚a bardzo maÅ‚a - wyniosÅ‚a 298 tys. (oczekiwano 325 tys. Szczególnie istotna jest Å›rednia 4. tygodniowa – okazaÅ‚o siÄ™, że spadÅ‚a. Weryfikacja danych o PKB w trzecim kwartale pokazaÅ‚a, że annualizowany wzrost wyniósÅ‚ 3,6 proc. (wstÄ™pne dane mówiÅ‚y o 2,9 proc.). Raport o październikowych zamówieniach w przemyÅ›le USA pokazaÅ‚, że spadÅ‚y one o 0,9 proc. m/m – po dużym wzroÅ›cie we wrzeÅ›niu. Ten ostatni raport byÅ‚ neutralny.

Na rynku akcji byki nadal byÅ‚y sÅ‚abe. Nie pomagaÅ‚y im bardzo dobre (za dobre) dane makro. Przede wszystkim traciÅ‚y spółki sektora finansowego. One najmocniej stracÄ… jeÅ›li rentowność obligacji, a co za tym idzie oprocentowanie kredytów bÄ™dzie rosÅ‚o. Poza tym zbliża siÄ™ termin (10.12) gÅ‚osowania regulacji nazywanych „zasadÄ… Volckera”. Paul Volcker, byÅ‚y szef Fed i szef organu doradczego prezydenta Obamy już trzy lata temu wystÄ…piÅ‚ z projektem likwidujÄ…cym inwestowanie przez banki na rynkach finansowych z użyciem kapitaÅ‚u wÅ‚asnego. Przez ten czas ograniczenia zostaÅ‚y znacznie rozmiÄ™kczone, ale zostaÅ‚o jeszcze kilka wÄ…tpliwoÅ›ci, które majÄ… być we wtorek rozstrzygniÄ™te.

Słaby był indeks S&P 500, ale NASDAQ tracił kosmetycznie. W ogóle korekta na NASDAQ jest ledwo zauważalna. Byki co pewien czas (dość często) próbowały kontratakować, ale nic z tego nie wyszło. Indeksy znowu spadły, niewiele, ale jednak spadły. Korekta w dalszym ciągu jest jednak niewielka i nie widać dużego parcia podaży.

GPW rozpoczęła czwartkową sesję niewielkim spadkiem indeksów. Chęci do przeceny jednak nie było widać, mimo że na innych giełdach indeksy nadal się osuwały. WIG20 stabilizował się na poziomie środowego zamknięcia. I to był łabędzi śpiew byków w tej fazie sesji. Mimo tego, że indeksy na innych giełdach trzymały się blisko poziomu neutralnego u nas WIG20 zaczął się osuwać i przed południem tracił już ponad pół procent.

Konferencja prasowa Mario Draghiego, szefa ECB pogorszyła nastroje na rynkach (zupełnie bezzasadnie). Indeksy na giełdach (również w Polsce) zaczęły się osuwać. Była szansa na neutralne zakończenie sesji, ale fixing dobił rynek i WIG20 stracił kolejne 0,79 proc. Nieznacznie wzrósł MWIG40 broniąc się przed utworzeniem formacji podwójnego szczytu. Nieznacznie stracił SWIG80. Obowiązują nadal sygnały sprzedaży.
 

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.