Doskonałe nastroje panujące od początku dnia na rynkach  azjatyckich i europejskich  mogły  nieco  pomóc  również  amerykańskim  bykom na Wall  Street  w przedłużeniu  ostatnich  zwyżek. W końcu przecież dwie sesje postoju (korekta na silnym rynku) powinno już wystarczyć.

W USA publikowany był (w odróżnieniu do Eurolandu) indeks PMI tylko dla sektora przemysłowego (też odczyt wstępny). Dowiedzieliśmy się, że indeks wyniósł 51pkt. (oczekiwano spadku z 52,7 na 52,5 pkt.). Jak widać dane były słabe.

Na rynku surowcowym od rana zwracała szczególnie uwagę przecena na rynku złota (traciło chwilami nawet dwa procent). Wynikało to ze zmniejszonego zapotrzebowania na bezpieczną przystań. Nie zważając na umocnienie dolara wyraźnie drożały zarówno ropa jak i miedź. Widać było zdecydowaną poprawę nastrojów (do końca lutego OPEC i Rosja maja podjąć ostateczne decyzje), a cena ropy dała krótkoterminowy sygnał kupna.

Na Wall Street indeks S&P 500 błyskawicznie ruszył od początku sesji na północ i zbliżył się do bardzo ważnego oporu na poziomie 1.950 pkt. Gdyby ten opór został przełamany to powstałaby formacja podwójnego dna, która zapowiadałaby jak twierdzi analiza techniczna wzrost przynajmniej do 2.090 pkt. Ta sztuka się nie udała, ale zostało już tylko 5 punktów, a DJIA taką formację utworzył.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję podobnie jak inne giełdy europejskie – ponad procentowym wzrostem WIG20. Po tym otwarciu WIG20 spokojnie i powoli wędrował na północ, ale dość szybko ugrzązł w okolicach plus dwóch procent. Rynek czekał spokojnie na rozpoczęcie sesji w USA.

Tuż przed jej rozpoczęciem WIG20 wyłamał się dołem z tej stabilizacji i potem do końca dnia już się osuwał. Udało się ocalić jednoprocentowy wzrost indeksów, ale na tle innych rynków nasz wyglądał tak jakby obóz byków tracił siły, na co wskazywałby również znaczny spadek obrotów. Być może po prostu czekano na wyjaśnienie się interesującego układu technicznego na Wall Street.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.