Wall Street oczywiście nadal mało przejmowała się Brexitem. Tam odbywały się głosowania, ale ich wynik był oczywisty – parlament nie zgodził się na opuszczenie UE bez umowy z UE. Bardziej mogły wpływać na zachowanie rynków wtorkowe wypowiedzi uczestników rozmów na froncie USA – Chiny. Nie były zbyt optymistyczne, ale gracze to zlekceważyli.  

W USA w środę najważniejszymi danymi były te o zamówieniach na dobra trwałego użytku w styczniu. Zamówienia ogółem wzrosły o 0,4% m/m (oczekiwano spadku o 0,5%). Najważniejsze są zamówienia bez środków transportu. One spadły o 0,1% m/m (oczekiwano wzrostu o 0,1%).

Poza tym pojawiły się dane o inflacji PPI i o wydatkach na inwestycje budowlane. Inflacja w lutym wzrosła o 0,1% m/m (oczekiwano 0,2%), a wydatki na inwestycje budowlane wzrosły w styczniu o 1,3% m/m (oczekiwano 0,4%).

Wall Street rozpoczęła sesję znowu wzrostem indeksów. Niezłe dane makro i niska inflacja kazały inwestorom kupować akcje. Nawet wtorkowe wieści z frontu USA – Chiny nie zaszkodziły obozowi byków. Indeksy rosły jak na drożdżach – S&P 500 i NASDAQ zyskały po 0,69%.

Można powiedzieć, że tak jak bez istotnych powodów w zeszłym tygodniu indeksy przez pięć dni spadały, tak w tym tygodniu bez istotnych powodów rosły. Sensu w tym nie ma wiele, ale takie są kaprysy rynków. Droga do rekordów jest otwarta.  

GPW we wtorek nadal czekała od rana na to, co postanowią posłowie w brytyjskiej Izbie Gmin. Rynki zakładały, że po prostu dojdzie do przedłużenia ostatecznego terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, więc niepokoju praktycznie nie było. WIG20 rozpoczął sesję od niewielkiego spadku i (podobnie jak inne indeksy europejskie) szybko wrócił w okolice poziomu neutralnego, ale nad ten poziom przedostać się nie miał siły. Zapanował długotrwały marazm.

Wydawało się, że amerykański optymizm pomoże naszym bykom, ale tak się nie stało. WIG20 wychodził nad poziom neutralny i za chwilę znowu barwił się na czerwono. Znowu lepszy był mWIG40. Zyskiwał niewiele, ale jednak zyskiwał. WIG20 wymęczył zwyżkę o 0,2%, a mWIG40 zyskał 1,06% i pokonując ważny opór wygenerował sygnał kupna.

Wczorajsze głosowanie w Izbie Gmin oczywiście nie będzie miało dzisiaj wpływu na zachowanie rynków europejskich. Dużo bardziej interesujące jest to, że dzisiaj teoretyczne (dużo się jeszcze może wydarzyć) Izba Gmin przegłosuje prośbę o przesunięcie daty Brexitu.

Powinna jednak też podać informację o tym, co parlament chce osiągnąć podczas tego okresu. Poza tym państwa UE na szczycie 21-22.03 powinny taką decyzję Wlk. Brytanii zaakceptować, żeby rzeczywiście udało się termin przesunąć. Może być z tym problem (szczególnie z powodem przesunięcia), a to może nadal trzymać w szachu giełdy europejskie.

 

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.