Wall Street w piątek miała szansę doskonale zakończyć tydzień. Publikowane raporty kwartalne spółek średnio bykom pomagały. Na przykład publikowany po sesji czwartkowej raport Intela doprowadzał do spadku akcji tej spółki.

W piątek opublikowano w USA wstępne dane o annualizowanym PKB za pierwszy kwartał – wzrósł o 3,2% (oczekiwano 2,1%). Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan (też wstępne dane) wyniósł 97,2 pkt. (oczekiwano spadku z 98,4 na 96,9 pkt.).

Sesja rozpoczęła się od małego spadku indeksów, potem trzymały się one blisko poziomu neutralnego, ale końcówka była bardzo „bycza” i nawet przecena ropy nie zatrzymała obozu byków. Indeks S&P 500 zyskał 0,47%, a NASDAQ 0,34% potwierdzając w ten sposób rekordy w cenach zamknięcia.

GPW rozpoczęła piątkową sesję podobnie jak rozpoczęły ją inne giełdy europejskie – neutralnie ze słabą tendencją do spadku indeksu WIG20. Po południu indeks zaczął leniwie wracać do poziomu neutralnego.

Nic z tego nie wyszło. Kolejne wyniki kwartalne publikowane w USA również u nas tę tendencję załamały. Tyle, że nasz WIG20 zaczął naprawdę spadać (na innych giełdach w grę wchodził poziom neutralny). Dopiero publikacja danych o amerykańskim PKB odwróciły kierunek indeksów. Końcówka była bardzo dla obozu byków korzystna. WIG20 zyskał 0,57%, a mWIG40 0,53%.

Po tej sesji oscylatory nadal podtrzymują sygnały sprzedaży, ale WIG20 rysuje bardzo klarowny proporzec, który bardzo często jest zapowiedzią wybicia. Trochę byłoby to dziwne wtedy, kiedy w USA w każdej chwili może dojść do korekty (majowej – „sprzedaj w maju i uciekaj”), ale wykluczyć tego nie można.

 

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.