Czwartkowa sesja przyniosła w Europie i USA lekką poprawę sentymentu. Wprawdzie niektóre spośród głównych rynków UE zamykały się na lekko ujemnych poziomach (Paryż i Madryt), ale większość z nich kończyła dzień na wyższych poziomach niż go rozpoczynała – DAX wzrósł o 0,8%. Dzień był rewelacyjny dla Warszawy – WIG20 wzrósł o 2,0%, mWIG40 o 1,8%, a sWIG80 o 1,4%. Zmiana sentymentu miała niezwykle szeroki charakter, zaledwie dwie spółki głównego indeksu (JSW i Asseco) zamykały się na minusach. Zdecydowanym liderem odbicia było Allegro, którego notowania wzrosły o 5,3%, wymazując środowe spadki, ale podwyższony popyt było widać też bardzo wyraźnie w sektorze bankowym.

S&P500 wzrosło wczoraj o 0,2%, a NASDAQ o 0,4%, minimalnie pod kreską zamknął się DJIA. Wczorajszemu zakończeniu Roku Szczura i dzisiejszemu rozpoczęciu Roku Wołu towarzyszy tradycyjna w okolicach chińskiego Nowego Roku presja na notowania złota, na rynkach akcji powinniśmy natomiast notować obniżoną zmienność.

Warto jednak zwrócić uwagę, że niezależnie od spokojnego zachowania globalnych giełd w ostatnich dniach, przede wszystkim amerykańskiej, lutowe obroty pozostają niezwykle wysokie. Według wyliczeń Bloomberga, wolumen transakcji w ciągu ostatnich 20 sesji sięgał w USA 15,8 mld akcji, minimalnie mniej niż w szczycie marcowej paniki, i jest na poziomach niezwykle silnie odbiegających od wskazań VIX, z którym tradycyjnie pozostaje w wysokiej korelacji. Powinno służyć to za przypomnienie roli inwestorów indywidualnych w obecnej hossie ze wszystkimi konsekwencjami, które się z tym wiążą, m.in. perspektywą gwałtownego wzrostu wahań na rynkach akcji w bliskiej przyszłości.

Tymczasem jednak dzisiejsza sesja zapowiada się dość spokojnie, z lekką presją na europejskie rynki. Dzień upłynie pod znakiem odczytów PKB z europejskich gospodarek, przede wszystkim Wielkiej Brytanii, ale również Polski. Analitycy spodziewają się, że szybki szacunek za 4Q2020 pokaże spadek w okolicach -3,0% r/r. Warto zerkać także na odczyty inflacji, która w kontekście zachowania surowców ma potencjał do zaskoczeń. Uwaga kontynentu zwrócona jest w stronę Półwyspu Apenińskiego, gdzie Mario Draghi konstruuje rząd przy poparciu populistycznych partii Liga oraz Ruch Pięciu Gwiazd, niegdyś czyniących z demonizacji sektora bankowego oraz EBC niemal podstawę programu. Włoska polityka pozostaje tym samym bezkonkurencyjna pod względem zmienności postaw, ale trudno nie widzieć w tym symptomu gwałtownego wzrostu poparcia dla Unii na kontynencie w ciągu ostatniego roku.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.