Niezwykle rzadko zdarza się sesja taka jak wczorajsza, gdy perspektywa przeceny na najważniejszym, amerykańskim rynku zupełnie nie obciąża indeksów europejskich, szczególnie w absencji ważniejszych informacji. Wprawdzie w ciągu dnia napływały dobre informacje z frontu szczepionkowego (niemiecki rząd obiecał drastyczne przyspieszenie szczepień, Włosi zamierzają rozpocząć produkcję rosyjskiego Sputnika V, który zgodnie ze świeżymi badaniami nie odbiega jakością od szczepionek europejskich i amerykańskich koncernów), ale miały one raczej drugorzędny charakter. Zgodnie z porannymi notowaniami kontraktów futures, giełdy UE otworzyły się w poniedziałek na wyraźnych plusach, ale przez większość handlu nastroje pozostawały stonowane, a notowania stabilne. Dopiero po godzinie piętnastej czasu polskiego rozpoczął się niezwykle silny ruch w górę, któremu wprawdzie po otwarciu w Nowym Jorku towarzyszyło odbicie z poziomów sugerowanych wcześniej przez kontrakty, ale w przypadku NASDAQ było to zaledwie minimalne wyjście nad kreskę. DAX zyskał tymczasem na zamknięciu 3,3%, pozostałe główne indeksy UE 1,9%-3,1%, relatywnie słabe FTSE100 1,3%. Tak samo zamknął się WIG20, mWIG40 wzrósł o 0,9%, a sWIG80 o 0,7%. Uwaga inwestorów pozostaje skupiona na Orlenie i Lotosie, poza nimi silnie rosło PZU (+3,7%) i CCC (+3,4%). Mniej niż przeciętne w skali kontynentu wyniki nie wynikały ze słabości pojedynczych spółek, czy nawet sektorów, będąc raczej emanacją marazmu, który zapanował ostatnio nad Wisłą. W mWIG-u dwucyfrowo rosły Mabion (+15,9%) i PKP Cargo (+11,2%), a i tak indeks odstawał od WIG20.

Powrót rentowności do okolic piątkowych szczytów mógł być obciążeniem dla spółek wzrostowych, ale ruch nie uzasadniał skali wyprzedaży – pomimo próby odbicia na wczesnym etapie handlu NASDAQ zamknął się 2,4% niżej przy DJIA rosnącym o 1,0%. Tesla i ARK Innovation traciły po 5,8%, cofając się do poziomów z listopada. Skala relatywnej słabości sektora IT zaczyna coraz bardziej wyglądać na okazję inwestycyjną, w przypadku ETF-a miesięczny spadek notowań jest mniej więcej dwunastokrotnie większy niż na S&P500, dwucyfrowe przeceny mają w tym okresie za sobą Amazon i Apple. Dodatkowo, nieco w cieniu zachowania ropy w ostatnich dniach znajduje się fakt, że notowania surowców bardzo mocno wyhamowały w ciągu ostatnich dwóch tygodni i tylko hossa na najważniejszym z nich generowała percepcję odbicia, a iluzja może się rozwiać wraz z rozwijającą się od wczoraj przeceną. O przynajmniej tymczasowym zatrzymaniu rotacji mogą zadecydować jutrzejsze dane o inflacji.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.