W USA początek sesji piątkowej zapowiadał się na bardzo mocny. Powodem była decyzja Bank of Japan, który postanowił zwiększyć skalę poluzowania ilościowego. Wcześniej było to 60-70 bln jenów – teraz 80 bln (około 730 mld USD). Dzięki temu japoński indeks Nikkei zyskał blisko pięć procent.

Indeksy europejskie też dynamicznie rosły. Zwyżki we Francji i w Niemczech przekroczyła dwa procent. Indeksy CAC-40 i XETRA DAX realizował falę C korekty ABC, co też daje nadzieję na zakończenie korekty.

Dane makro opublikowane w piątek też pomagały bykom. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan (dane wstępne za październik) wyniósł 86,9 pkt. (oczekiwano 86,4 pkt.). Indeks jest traktowany mniej poważnie niż indeks nastroju Conference Board, ale bykom zaszkodzić nie mógł. Indeks Chicago PMI miał wartość 66,2 pkt. (oczekiwano 60 pkt.). Tu z kolei regionalność danych zmniejszała ich znaczenie.

Indeksy giełdowe rozpoczęły dzień od solidnych zwyżek. Pomagały bykom działania BoJ. Z pewnością nie przeszkadzały dobre dane makro. Indeks DJIA przełamywał poziom rekordu wszech czasów, a S&P 500 trzymał się tuż pod nim. W końcówce jeszcze dodatkowo byki przycisnęły i sesja zakończyła się na najwyższym poziomie. Ale tylko DJIA pobił rekord, S&P 500 zatrzymał się na dwa punkty pod nim.

W piątek poranna euforia na giełdzie w Tokio i prawie euforia panująca na giełdach europejskich pomagały od rana bykom na GPW, ale wzrosty WIG20 były skromniejsze. Mimo to po pobudce w USA wzrost WIG20 przekroczył jeden procent. Tam jednak indeks zmarł. Do końca sesji nic się już nie wydarzyło. Indeks nawet delikatnie stracił kończąc dzień wzrostem o 0,9 proc.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.