W USA rynki akcji i walutowy powinny we wtorek wejść w fazę wyczekiwania na środową decyzję FOMC i wypowiedzi szefowej Fed. Niespecjalnie mogły pokazać kierunek indeksom publikowane we wtorek raporty makro. Dane o rozpoczętych w lutym budowach domów oraz o pozwolenia na budowy domów. Dowiedzieliśmy się, że rozpoczęto o mniej o 17 proc. budów domów oraz wydano o 3 proc. więcej zezwoleń na ich budowę. Oczekiwano odpowiednio spadku o 1,1 proc. i wzrostu o 0,5 proc. Raporty z rynku nieruchomości od dawna nie rodzą w USA większych reakcji, więc i teraz tak było.

Rynek akcji rozpoczął sesję od spadku indeksów. Niewielka realizacja zysków w Europie, czekanie na Janet Yellen i słabe dane makro (tym razem czytane wprost) szkodziły posiadaczom akcji. Zresztą w USA też realizowano zyski z ostatnich zwyżek. Po dwóch godzinach indeksy zmieniły kierunek i w ostatniej godzinie sesji NASDAQ już nawet delikatnie rósł, a S&P 500 nieznacznie spadał. Była to klasyczna sesja wyczekiwania na decyzje Fed.

GPW rozpoczęła wtorek neutralnie, ale po pół godzinie byki szybko doprowadziły do wzrostu WIG20 o około pół procent. Nawet spadki indeksów na innych giełdach sytuacji na GPW nie pogorszyły. Rósł też MWIG40. Indeksy weszły w wielogodzinną fazę marazmu.

Przed rozpoczęciem sesji w USA popyt uderzył i doszło do wybicia WIG20. Istotnego powodu wybicia nie było. Spadkowy początek sesji w USA i spadki na europejskich giełdach nie tylko nie zaszkodziły GPW – WIG20 jeszcze wyraźniej zyskiwał. Końcówka sesji była słabsza, ale i tak WIG20 zyskał 0,84 proc. zbliżając się do górnego ograniczenia kanału trendu spadkowego. Jak już pisałem w tygodniu z wygasaniem kontraktów zachowania rynku są nie do przewidzenia.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.