Wall Street miała w czwartek dwa problemy – po pierwsze czekano na piątkowy, miesięczny raport z rynku pracy, co rodziło niepewność, a po drugie indeksy dotarły już zdecydowanie do bardzo mocnych stref oporu. Nawet koniec kwartału w tej sytuacji nie mógł bardzo pomóc bykom.             

Jak zwykle w czwartek, w USA opublikowany został raport z rynku pracy. W ostatnim tygodniu złożono 276 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 270 tys.). Średnia 4. tygodniowa dla tych danych wzrosła. Marcowy indeks Chicago PMI wyniósł 53,6 pkt. (oczekiwano wzrostu z 47,6 na 49 pkt.).

Na rynku walutowym w czwartek od rana kurs EUR/USD usiłował spadać (czyli pójść w kierunku fundamentów), ale bardzo szybko zawrócił i ruszył na północ. W drugiej części sesji dolarowi szkodził słaby raport z rynku pracy. Gracze zlekceważyli indeks z Chicago.

Na rynku surowcowym w czwartek nadal od rana taniała ropa i miedź (ta ostatnia zakończyła dzień neutralnie). Drożało złoto (wynik niepewności i odreagowanie środowego spadku). Po południu ropa przebiła się jednak przez poziom neutralny, szybko zawróciła, ale kończyła dzień niedużym wzrostem ceny.

Wall Street rozpoczęła sesję dość niepewnie, czemu dziwić się nie należało. Indeksy kilka razy usiłowały rosnąć i zawracały do poziomu neutralnego. Tak też, bardzo blisko poziomu neutralnego, sesja się zakończyła.

W czwartek GPW od rana poszła drogą wskazaną przez inne rynki europejskie. WIG20 od początku sesji spadał. Mocniejszy był MWIG40. Powrót ceny ropy nad kreskę nieco pomogło bykom na europejskich giełdach, co zredukowało straty WIG20 o połowę. Pogorszenie nastrojów w Europie już na nasz rynek nie wpłynęło, a fixing umożliwił neutralne zakończenie sesji (spadkiem WIG20 o 0,11%).

Dzisiaj, jak zwykle w pierwszy piątek miesiąca, opublikowany zostanie miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. Fed ma za zadanie dbać nie tylko o właściwą inflację, ale i o pełne zatrudnienie, więc ten raport jest bardzo obserwowany, bo może mocno wpłynąć na decyzje FOMC.

Ważne w nim jest przede wszystkim zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (uzupełnieniem zatrudnienie w sektorze prywatnym). Stopa bezrobocia jest zdecydowanie mniej istotna, bo jej pomiar jest mało wiarogodny. Należy też baczną uwagę zwrócić na weryfikację danych z poprzedniego miesiąca, bo potrafi ona być naprawdę znaczna, co zmienia wymowę liczb dotyczących ostatniego miesiąca.

Odnotować też trzeba, że najczęściej (po szalonych harcach tuż po publikacji raportu) rynek akcji kończy dzień z niewielkimi zmianami indeksów. Zdecydowanie częściej publikacja raportu wpływa mocno na zachowanie rynku walutowego (im lepszy raport tym silniejszy dolar, bo możliwa szybsza podwyżka stóp).

 

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

           Â