Środowa sesja w Europie przyniosła odbicie o skali niewidzianej od czasu 2020 r. i pierwszej fazy pomarcowej hossy. Najsłabsze spośród głównych indeksów europejskich FTSE100 zyskało „tylko” 3,25%, najsilniejszy DAX niezwykłe 7,92%. Kurs EURUSD wzrósł z 1,09 do niemal 1,11 zanim zaczął się lekko korygować. Cały dzień miał charakter gwałtownego wzrostu apetytu do ryzyko, na który szanse dało cofnięcie cen surowców, w szczególności ropy. Bardzo silne spadki notowań „czarnego złota” zamieniły się w prawdziwe załamanie w okolicach europejskiego zamknięcia, gdy Zjednoczone Emiraty Arabskie poinformowały, że złożą na forum OPEC wniosek o zwiększenie produkcji. Kontrakty na ropę Brent kończyły dzień 13 proc. przeceną. Nie wiadomo, czy mimo wcześniejszej pasywności Arabii Saudyjskiej, wynikającej m.in. z napiętych stosunków następcy tronu z amerykańskim prezydentem, w tej chwili również najważniejszy członek kartelu zmieni retorykę – to Arabia i ZEA posiadają aktualnie największe rezerwy produkcyjne. W godzinach nocnych minister ZEA już temprerował wcześniejsze wypowiedzi, a cena ropy się ustabilizowała.

WIG20 wzrósł o 3,41%, mWIG40 o 4,85%, a sWIG80 o 1,46%. Na te wyniki trzeba nałożyć dodatkowo przeszło czteroprocentowe umocnienie złotego względem dolara, nabierające tempa od samego rana i wzmocnione ostrą retoryką prezesa Glapińskiego. „Jastrząb na czele jastrzębi” zapowiedział zduszenie inflacji wszelkimi możliwymi metodami zgodnymi z kanonami polityki pieniężnej, ocenił również, że wojna podwyższy ścieżkę inflacji o około 2 proc. Nie dziwi więc, że liderami odbicia na GPW były banki, indeks sektorowy zyskał 8,37%, wpisując się w podobne zachowanie sektora finansowego na kontynencie. Zarówno PKO, jak i Pekao notowały dwucyfrowe zwyżki, silniej w WIG20 odbijały tylko LPP (+15,81%) i Allegro (+11,22%). Tabelę zamykały Orlen (-4,32%), PGNiG (-4,64%) i JSW (-8,86%).

S&P500 zyskało 2,57%, a NASDAQ 3,59%, mimo że rentowności obligacji 2-letnich wzrosły do 1,68%, a 10-letnich do 1,95%. Można to wiązać w części z zachowaniem kryptowalut – Bitcoin drożał 8,66% po tym, jak Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, którego efektem ma być m.in. analiza skutków stworzenia cyfrowego dolara i regulacja kryptowalut. Entuzjaści tej klasy aktywow uznali je za krok w stronę szerszej adopcji, ale na tym etapie trudno ocenić, czy regulacje faktycznie pójdą w kierunku sprzyjającym dla rynku. Fala optymizmu okazała się raczej krótkotrwała, a większość zysków wymazana do dzisiejszych godzin porannych. Tematem dnia dla Wall Street było przegłosowanie w Izbie Reprezentantów negocjowanego od miesięcy pakietu fiskalnego o wartości 1,5 bln USD, w którym znalazło się finalnie także miejsce na pomoc dla Ukrainy.

W Azji o około 4% rośnie Nikkei, ale reszta głównych rynków na Dalekim Wschodzie zachowuje się znacznie słabiej, po tak rewelacyjnej sesji wczoraj można się spodziewać zawahania i zapewne co najmniej lekkiej korekty po otwarciu handlu w Europie. Początek dnia nie będzie definiował jednak jego przebiegu. Po raz pierwszy od wybuchu wojny odbędzie się konferencja EBC, która może mieć silny wpływ na sentyment, zważywszy, że przedstawiciele Banku pozostawali bardzo pasywni od dnia rosyjskiej inwazji. Nie można wykluczyć jakichś działań osłonowych dla sektora finansowego i gospodarki, ale C. Lagarde będzie musiała także przyznać, że szanse na szybki powrót inflacji w strefie euro do celu drastycznie zmalały. W ciągu dnia poznamy także dane o wartości CPI w USA, spodziewany jest wzrost wskaźnika do 7,9% r/r, a inflacji bazowej do 6,4% r/r (w obu przypadkach oznacza to przyspieszenie dynamiki rocznej o 0,4pp względem stycznia).

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.