W środę inwestorom na GPW było nie po drodze z rosnącymi indeksami na Starym Kontynencie. WIG20 stracił ostatecznie 1% przy obrotach przekraczających nieznacznie 970 mln zł. Zniżka pojawiła się również w przypadku indeksu mWIG40 (-0,5%), z kolei sWIG80 zyskał 0,3%. Wśród największych spółek, podobnie jak we wtorek, najsłabszym ogniwem okazały się akcje CD Projekt. Kurs spółki po przecenie o 8,3% znalazł się na najniższym poziomie od grudnia 2018 r. Przypomnijmy, że opublikowane niedawno wyniki były nieco wyższe od oczekiwań, jednak inwestorów zaniepokoił fakt, że pierwszy dodatek Cyberpunka zostanie wydany dopiero w przyszłym roku. Oprócz tego na początku tygodnia Credit Suiss zaktualizował cenę docelową dla akcji spółki obniżając ją zaledwie do poziomu 100 zł. Na domiar złego media obiegła wczoraj informacja o ponownym pojawieniu się w rejestrze krótkiej sprzedaży funduszu Point72 Asset Management. W środę w gronie blue chipów po drugiej stronie rynku znalazły się z kolei akcje Allegro, które zyskały 3,3% i oddaliły się od historycznych minimów ustanowionych w pierwszej połowie marca.

Tymczasem za oceanem indeks S&P500 zakończył sesję na poziomie neutralnym. Znacznie gorzej prezentowała się sytuacja w przypadku technologicznego indeksu Nasdaq (-1,5%), który był obciążony ponad 30-proc. przeceną akcji Netflixa. Inwestorzy panicznie przyjęli informację o spadku liczby subskrybentów oraz słabe prognozy na kolejne kwartały. Potknięcie Netflixa skłania niewątpliwie do refleksji na temat ograniczonych możliwości dalszej ekspansji biznesów w przypadku FAANG-ów, które znajdują się po dekadzie ogromnych wzrostów. Honor w gronie spółek technologicznych uratował jednak rekordowy raport opublikowany przez Teslę. Przychody spółki w poprzednim kwartale wzrosły o ponad 80% do 18,6 mld USD, z kolei zysk przekroczył wartość 3 mld USD. Na konferencji wynikowej twórca Tesli E. Musk z optymizmem podchodził do przyszłych planów wskazując, że jedynym ograniczeniem pozostają zdolności produkcyjne, a nie popyt na nowe samochody. Tesla poinformowała, że dostarczyła w 1Q2022 ponad 310 tys. pojazdów, z czego 95% stanowiły Model 3 i Model Y.

W środowy wieczór odbyła się debata przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji. Francuskie media wskazują, że liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen była wprawdzie znacznie lepiej przygotowana niż w 2017 r., jednak w kwestiach gospodarczych to obecny prezydent wykazywał wyraźną przewagę. Według wstępnych sondaży E. Macron został uznany za zwycięzcę debaty przez 59% respondentów. Przed środową debatą sondaże wskazywały na stosunkowo niedużą różnicę na korzyść Macrona (54% vs 46%).

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.