Początek czwartkowej sesji zwiastował kontynuację wzrostów w USA i Europie po udanym czwartku. Rynki otworzyły się na plusach, ale dość szybko, jeszcze przed południem pojawiła się presja podażowa, która zaczęła je spychać poniżej poziomów neutralnych. Mimo to w połowie dnia widać pewną stabilizację, a nawet lekką tendencję do odbicia. Została ona przekreślona w połowie dnia, gdy rewizja amerykańskiego PKB za 3Q2022 z 2,9% k/k saar do 3,2% k/k saar, w połączeniu z nieco lepszą od oczekiwań liczbą nowych wniosków o zasiłek (216 tys. vs. prognozy 221 tys.) wywołały nerwową reakcję na rynku długu. W ostatnim czasie wskazywaliśmy wielokrotnie, że rynkowe wyceny długu stały się bardzo optymistyczne na tle komunikacji Fed podczas grudniowego posiedzenia. Wydawało się, że jakaś ich rewizja będzie miała miejsce dopiero w styczniu, ewentualnie po dzisiejszej publikacji PCE, gdyby przyniosła negatywne zaskoczenie. Jak widać, nawet niewielkie niespodzianki niższej rangi również mogą wystarczyć, by zakłady na to, że Fed nie zrealizuje swoich zapowiedzi na początek roku, zaczęły być zamykane. Wczoraj rentowności amrykańskich obligacji 2-letnich, które rano przejściowo spadły poniżej 4,20% wzrosły o około 8 pb, ruch o nieco mniejszej skali miał miejsce na długim końcu. Kursd EURUSD spadł z okolic 1,0650 nawet do 1,0580, ale w godzinach porannych znowu przekroczył 1,06. Przede wszystkim jednak korygowały się giełdy, główne indeksy w Europie straciły od 0,36% (IBEX) do 1,30% (DAX).

WIG20 spadł o 0,34%, mWIG40 o 0,48%, a sWIG80 o 0,56%, jak zazwyczaj w ostatnich tygodniach wypadając lepiej niż otoczenie zewnętrzne. De facto, gdyby nie KGHM (-3,81%) taniejący pod presją negatywnych komunikatów i przeceny miedzi, mówilibyśmy o neutralnym zamnięciu głównego indeksu. Obroty pozostają jednak niskie, ledwo przekroczyły w czwartek 600 mln zł.

S&P500 spadło wczoraj o 1,48%, a NASDAQ nawet o 2,18%. Po przełamaniu wsparcia na poziomie 150 USD wykres Tesli przypomina spadający nóż, wczorajsza przecena sięgnęła 8,88%. Spółka straciła tym samym YTD już więcej niż Bitcoin, nowe dołki wyznaczył też ETF ARK Innovation. Wydaje nam się, że zbliżamy się do punktu, gdzie ewentualna kontynuacja spadków na szerokim rynku doprowadzi do kapitulacji i masowych odpływów w segmencie, dla którego otworzy się perspektywa gwałtownego odbicia w przyszłym roku.

W godzinach porannych ograniczone spadki notują rynki azjatyckie, kontrakty futures sugerują próbę odbicia w Europie na otwarciu. Analogicznego ruchu spodziewamy się w Polsce, KGHM zapewne przestanie być balastem dzięki poprawie notowań miedzi i srebra. O tym, czy zobaczymy zaledwie uspokojenie nastrojów przed świętami czy coś więcej, zadecydują dane o PCE. Gdyby okazały się lepsze od oczekiwań, rynek długu mógłby wymazać wczorajsze wzrosty rentowności, otwierając drogę do większego odreagowania na akcjach.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie wÅ‚asne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy zaÅ‚ożeniu, iż powyższe dane sÄ… prawidÅ‚owe, peÅ‚ne i  nie wprowadzajÄ…ce w bÅ‚Ä…d, jednakże nie byÅ‚y one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyÅ‚Ä…cznej podstawy do podjÄ™cia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcÄ™.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszÄ… odpowiedzialnoÅ›ci za nastÄ™pstwa decyzji inwestycyjnych podjÄ™tych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporzÄ…dzaniu doÅ‚ożono należytej starannoÅ›ci.