Z uwagi na obchody dnia Martina Luthera Kinga w USA wiadomo było wczoraj, że tydzień rozpocznie się raczej spokojnie. Zgodnie z porannymi wskazaniami kontraktów futures i zachowaniem rynków azjatyckich zobaczyliśmy otwarcie na plusach. Wprawdzie w godzinach przedpołudniowych pojawiło się trochę presji podażowej, ale tylko w niektórych była ona na tyle silna, by doprowadzić nawet na chwilę do zejścia poniżej poziomów neutralnych, straty zostały też odpracowane w drugiej połowie dnia. Najsłabszy spośród główbych indeksów IBEX przecenił się o 0,12%, najsilniejszy Stoxx 600 zyskał 0,46%. Wciąż trwa wyprzedaż na rynku gazu, którego notowania spadły wczoraj wyraźnie poniżej 60 EUR/mWh po czternastopocentowej przecenie.

Jak na brak rynku amerykańskiego GPW wypracowała bardzo przyzwoite obroty, sięgające niemal 1,1 mld zł. WIG20 wzrósł o 0,50%, mWIG40 o 0,14%, a sWIG80 o 1,34%. Zgodnie z naszymi przewidywaniami mająca w 4Q2022 miejsce hossa na dużych spółkach rozlewa się narastająco na pozostałe segmenty rynku, powoli przynosząc wzmożoną aktywność krajowych podmiotów instytucjonalnych oraz inwestorów detalicznych. Po wczorajszym zamknięciu sWIG80 jest już na plusie 9,39% YTD. Wczoraj jego liderami były Onde (+19,86%) i Polimex (+8,94%).

Najważniejsze dane dnia poznaliśmy we wtorek rano, wzrost PKB w Chinach spowolnił w 4Q2022 z 3,9% r/r do 2,9% r/r (konsensus: 1,6% r/r), by w całym roku wynieść 3%, więcej niż obawiano się przed publikacją. W szczególności mniejsze od oczekiwań okazało się załamanie sprzedaży detalicznej związane z falą COVID w grudniu. Nie bez znaczenia była tu z pewnością dynamika sprzedaży leków na poziomie przekraczającym 40% r/r. Trudno mówić, by dane wywołały dzisiaj wielki entuzjazm, Hang Seng spada w momencie pisania komentarza o 1%, ale ubiegły rok, najgorszy dla Państwa Środka od lat 70-tych, jest zapewne wstępem do silnego ożywienia, które powinno rozpocząć się w 2Q2023, gdy wygaśnie pandemia, a rosnąca liczba działań stymulacyjnych zacznie przynosić efekty. Ostatnie tygodnie przynoszą właściwie nieprzerwane pasmo rewizji prognoz wzrostu na ten rok w górę, Morgan Stanley, Bank of America i Citigroup oczekują już dynamiki PKB w okolicach 5,5%.

Kontrakty futures sugerują, że otwarcie w Europie będzie miało miejsce na lekkich minusach, analogicznie będzie zapewne wyglądała sytuacja w Polsce, gdzie pod dalszą presją może znajdować się m.in. KGHM. W trakcie dnia będzie wypowiadał się J. Williams z FOMC, poznamy też niemiecki ZEW i amerykański Empire State Manufacturing Index. Raporty za 4Q2022 opublikują m.in. Goldman Sachs i Morgan Stanley. Początek sezonu w wykonaniu banków wyglądał bardzo obiecująco i gdyby nie ich ostrożne prognozy, piątkowe zwyżki w USA mogłyby być wyraźnie większe. Kolejne publikacje mogą wspierać pozytywne nastroje w drugiej części dnia.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.