Poniedziałkowa sesja rozpoczynała się na części europejskich rynków od lekkich minusów, ale dość wszystko właściwie wszystkie przeniosły się nad kreskę. Nastroje pozostawały wyraźnie lepsze niż w ubiegłym tygodniu, ale tak jak podejrzewaliśmy, aktywność była ograniczona z uwagi na zamkniętą giełdę londyńską. Na najważniejszych parkietach strefy euro zobaczyliśmy stopy zwrotu od -0,05% (DAX) do 0,70% (IBEX). W dalszej części dnia dość wyraźnie względem euro i reszty walut umacniał się dolar. W Berlinie wypowiadał się główny ekonomista EBC, P. Lane, który stwierdził, że widzi „wiele dezinflacji, nadchodzącej w dalszej części roku” za sprawą zmian polityki monetarnej i wygasania szoków podażowych w Europie. Przekaz osłabiało spostrzeżenie o wciąż dużym impecie inflacji bazowej. Wywiad może być widziany jako głos za tylko jedną jeszcze podwyżką stóp w Europie, ale wciąż wydaje się, że większość mają członkowie Rady EBC, którzy domagają się dwóch ruchów (m.in. K. Knot i F. Villeroy de Galhau).

Warszawa przez cały dzień zachowywała się lepiej niż większość Europy, zamykając sesję wzrostem WIG20 o 0,51%, mWIG40 o 1,62% oraz sWIG80 o 0,60%. O ile średnie spółki zamykały się w pobliżu maksimów, w przypadku dużych oznaczało to oddanie znacznej części zwyżek z pierwszej części dnia. Atak podaży był szczególnie widoczny na „wielkiej trójcy” indeksu, czyli Orlenie (+0,17%), PKO (+0,45%) i PZU (+0,18%), które oddały prawie całe wzrosty. Choć w pewnym momencie było blisko, nad kreskę nie zdołało wyjść Dino (-1,16%) wciąż zmagające się z lekką powynikową presją. Trzecią sesję z rzędu motorem dla średnich spółek pozostawało CCC (+6,19%), ale bardzo silne pozytywne kontrybucje wnosiły też Tauron (+4,89%), ING (+3,49%), Enea (+5,04%) czy Eurocash (+4,85%). Dzień bezapelacyjnie należał do WIG_Energia (+3,53%) po pozytywnych informacjach z frontu tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeńśtwa Energetycznego.

Po wyjątkowo mało zmiennej sesji S&P500 wzrosło o 0,05%, a NASDAQ o 0,18%. Za ich przesunięcie nad kreskę właściwie samodzielnie AMD (+5,79%), które silnie drożało po informacjach o współpracy z Microsoftem w kwestii budowy procesorów do obsługi sztucznej inteligencji. Amerykańskie media coraz więcej uwagi poświęcają wypowiedziom J. Yellen, która nawołuje do szybkiego rozwiązania kwestii limitu zadłużenia w Kongresie, odrzucając sugestie, że taką decyzję, potencjalnie niekonstytucyjną, mógłby podjąć prezydent.

Na większości rynków azjatyckich widzimy w godzinach porannych wzrosty, choć na lekkim minusie znajduje się Hang Seng. Nastroje lekko wspierają dane o solidnym chińskim eksporcie w kwietniu (8,5% r/r). W Europie zapowiada się otwarcie na lekkich plusach, sesja może okazać się jeszcze spokojniejsza niż wczorajsza. Na większe emocje będziemy musieli zapewne zaczekać do jutrzejszych danych o amerykańskiej inflacji.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.