Pod nieobecność rynku polskiego w czwartek doszło do globalnej poprawy nastrojów po słabej środowej sesji. W ograniczonym stopniu dotyczyła ona słabych ostatnio giełd europejskich, które odnotowały stopy zwrotu od -0,32% (FTSE100) do 0,81% (FTSE MiB). Po części był to zapewne efekt bardzo wyraźnego umocnienia euro (i pozostałych walut) względem dolara. Jego wzrosty w pierwszej części dnia zostały scementowane przez najwyższą od 4 tygodni liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (261 tys. vs. prognozy 236 tys.). W godzinach porannych kurs EURUSD wynosi około 1,0780. Lekko humorystycznym akcentem dnia była nominacja Hafize Gaye Erkan na nową prezes tureckiego banku centralnego. Choć jej nazwisko może nie mówić wiele naszym czytelnikom, do niedawna pełniła ona analogiczną funkcję w upadłym First Republic Bank. Wydaje się, że w Stambule będzie nawigatorem podczas kolejnej katastrofy – od początku miesiąca lira straciła względem głównych walut około 13%.

S&P500 wzrosło o 0,62%, a NASDAQ o 1,02%. W kwestii liderów amerykańskiego rynku nic się nie zmienia – o 4,58% drożała Tesla, o 2,76% nVIDIA, o 2,73% AMD. Spośród spółek FAAMG na niewielkich minusach zamykał się wyłącznie Alphabet. Dzień przyniósł kolejny atak podaży na rynku ropy – ceny WTI spadły przejściowo poniżej 69,5 USD/b, rano kwotowane są w okolicy 71 USD/b. Stan ten wydaje nam się nie do utrzymania w kontekście zachowania globalnych giełd, w szczególności przełamania skrajnego pesymizmu co do sytuacji w Chinach (narastające oczekiwania szybkich działań, które wsparłyby rynek nieruchomości). Uwagę zwraca też fakt, że kolejne ataki cen surowca na minima w ograniczonym stopniu dotykają notowań największych spółek naftowych. Cheveron i Exxon traciły wczoraj po 0,3-0,4%.

W godzinach porannych rośnie większość rynków azjatyckich, jak zazwyczaj w ostatnim czasie wyraźnie wyróżnia się spośród nich Tokio, wsrosty Nikkei są niemal dwuprocentowe. Solidnie zachowuje się także Hang Seng. Rynki europejskie otworzą się prawdopodobnie na lekkich plusach, można spodziewać się, że wzrosty w Warszawie, która ominęła sesję wczorajszą, będą znacznie silniejsze. Oczekujemy mocnego zamknięcia tygodnia i potencjalnego wyznaczenia nowych szczytów przez WIG20.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.