Czwartkowa sesja rozpoczynała się nieco lepiej niż można było oczekiwać w momencie pisania wczorajszego komentarza. Na finiszu sesji azjatyckiej chińskie indeksy walczyły o wyjście ponad poziom neutralny po zaskakująco silnym fixingu yuana, komentarzom z Banku Chin o przeciwdziałaniu nadmiernemu osłabieniu waluty i włączenie w interwencje banków kontrolowanych przez państwo. Doprowadziło to do tymczasowego uspokojenia nastrojów – przez większość dnia indeksy europejskie, a także WIG20, walczyły z poziomami neutralnymi przy niewielkiej zmienności. Wraz ze zbliżającym się startem handlu w USA nastąpił jednak powrót do spadków, na kontynencie obserowaliśmy zamknięcia pomiędzy -0,63% (FTSE100) a -1,03% (IBEX).

WIG20 spadł o 1,13%, mWIG40 o 0,10%, a sWIG80 o 0,49%. W głównym indeksie drożało wyłącznie Allegro, szerokość spadków wydaje się sugerować, że korekta dopiero nabiera tempa. Wciąż rewelacyjnie zachowuje się mWIG40, dotychczasowa skala sierpniowej przeceny tylko lekko przekracza 2%. Wczoraj potężnym czynnikiem wspierającym indeks były wzrosty Benefit o 11,18% po rewelacyjnych wynikach, ale po drugiej stronie tabeli dużą ujemną kontrybucję wnosiło InterCars (-6,84%).

Sesja w USA także jest kolejną, która sugeruje, że tymczasowo trzeba się przygotować na kontynuację ruchu w dół. S&P500 spadło o 0,77%, a NASDAQ o 1,17%. Rentowności obligacji 2-letnich wprawdzie nieco oddaliły się od poziomu 5%, ale w przebiegu handlu trudno doszukiwać się jakichkolwiek pozytywów – po porannej stabilizacji ponownie nastąpił systematyczny atakt podaży, który ustąpił dopiero w końcówce dnia. Po kolejnych cięciach w Chinach trzecią z rzędu około trzyprocentową przecenę zaliczyła Tesla, o 1,46% spadało Apple. Ciekawą puentą dnia były gwałtowne spadki kryptowalut w godzinach nocnych. Po okresie wyjątkowo niskiej zmienności Bitcoin błyskawicznie przecenił się z okolic 27,5 tys. USD do 25,5 tys. USD (rano notuje poziom 26,4 tys. USD) na fali doniesień o sprzedaży kryptowalut przez SpaceX.

W godzinach porannych Hang Seng notuje około półtoraprocentowe spadki, jak można się było wczoraj spodziewać, poprawa nastrojów nie przetrwała doby. Bloomberg donosi o pierwszych protestach klientów Zhongrong, spółki technologiczne wymazują z nawiązką wczorajsze zyski. Notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy zachowują się na razie stabilnie, ale w ostatnim czasie po starcie handlu sytuacja zazwyczaj zaczyna się pogarszać. Dla GPW obciążeniem okażą się zapewne dzisiaj Dino i KGHM. Przebieg dnia nie jest jednak przesądzony, w jego trakcie możemy obserwować zaskakujące ruchy z uwagi na zapadalność dużych wolumenów opcji w USA.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.