Poniedziałkowa sesja w Europie przebiegała zgodnie z oczekiwaniami – spokojnie. Po trzech tygodniach korekty akcje tym razem zdołały utrzymać neutralne poziomy z początku handlu, lub w kilku przypadkach nieco je powiększyć. Pierwsza połowa dnia przebiegała pod znakiem stopniowego ruchu w górę, który później był korygowany w oczekiwaniu na amerykańskie otwarcie, ale większość indeksów zamykała się na plusie. Niewielkie spadki zaliczyły IBEX (-0,05%) i FTSE 100 (-0,06%), najsilniejsze CAC40 oraz FTSE MiB zyskiwały odpowiednio 0,47% oraz 0,81%.

WIG20 zamknął się 0,03% wyżej, mWIG40 zyskał 0,67%, tylko sWIG80 spadł o 0,19%. Publikowane w trakcie dnia dane z gospodarki tradycyjnie nie miały wpływu na rynek, ale zaznaczmy, że inflacja PPI spadła w lipcu z -1,1% r/r do -2,7% r/r. Duża ujemna niespodzianka wpisywała się w analogiczne dane z Niemiec (-6% r/r przy prognozach -5,1% r/r). Niepokoi jednak odczyt produkcji przemysłowej (-2,0% r/r w ujęciu odsezonowanym). Spadki odnotowano w 24 z 34 działów przemysłu, jedynie w motoryzacji (15% r/r) koniunktura pozostaje dobra. Na warszawskim parkiecie silnym obciążeniem były Dino (-2,90%) i Allegro (-2,80%), ale dobre zachowanie Orlenu (+2,35%) niemal równoważyło ich spadki dla WIG20. Wśród średnich spółek wielką gwiazdą pozostaje Benefit (+3,39%), który wyznaczył nowe szczyty, doskonale zachowywał się także Dom Development (+6,16%).

W USA dzień absolutnie należał do technologii, NASDAQ wzrósł o 1,56% przy wzroście S&P500 o 0,69% i spadku DJIA o 0,11%. Apetyt inwestorów przed wynikami nVIDIi jest olbrzymi – spółka drożała o 8,47%, bardzo pozytywnie wpływając na segment półprzewodników, gwałtownie rosły też notowania Tesli (+7,33%). Skala ruchu jest dla nas zaskoczeniem, choć przed raportem następuje proces szybkich rewizji rekomendacji (w ciągu tygodnia średnia cena docelowa została podniesiona z 505 USD do 520 USD). Optymizm dookoła sektora wykorzystuje także Softbank, który uruchomił proces IPO Arm, które okaże się zapewne największym od 2021 r. Łyżką dziegciu w rewelacyjnej sesji jest fakt, że zwyżkom towarzyszyła wyprzedaż amerykańskiego długu skarbowego – rentowności obligacji 2-letnich przekroczyły 5%, a 10-letnich 4,35%, osiągając nowe szczyty.

W godzinach porannych na plusach znajduje się większość indeksów azjatyckich, wiedzionych w górę przez sektor technologiczny, pozytywnie wyróżnia się Nikkei, notujące niemal procentowe wzrosty. Kontrakty na amerykańskie indeksy zaczęły się lekko korygować, ale po wczorajszej sesji w USA dzisiejsze otwarcie w Polsce i Europie będzie niemal na pewno dodatnie. Nie oczekujemy dziś dużej zmienności, dzień nie będzie obfitował w istotne dane na poziomie globalnym. W kraju poznamy poziom lipcowej sprzedaży detlaicznej, której dynamika w cenach stałych zapewne ponownie okaże się wyraźnie ujemna (prognozy: -3,3% r/r).

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.