Piątkowa sesja w Europie rozpoczęła się w sposób mieszany, rynek wciąż starał się wycenić słabe raporty Visy, a przede wszystkim Intela, ale przed startem dnia rynki otrzymały potężny impuls wzrostowy – niezwykle pozytywne wyniki LVMH. Nieoczekiwany wzrost przychodów o 10% r/r przy trudnym, przede wszystkim ze względu na sytuację w Chinach, otoczeniu zewnętrznym oraz optymizm Bernarda Arnault podczas konferencji wynikowej sprawiły, że notowania drugiej najważniejszej spółki w Europie rosły o 12,81%, najwięcej od 15 lat, wpływając na zachowanie reszty sektora dóbr luksusowych i nastroje na całych rynkach. Nie przeszkadzały też dane z gospodarek – bazowa inflacja PCE w USA w grudniu okazała się nieco lepsza od oczekiwań (2,9% r/r vs. prognozy 3,0% r/r), bardzo silnie odbił indeks podpisanych umów kupna domów w USA (8,3% m/m vs. prognozy 1,6% m/m). W efekcie CAC40 wzrosło o 2,28%, a pozostałe główne indeksy na kontynencie notowały zwyżki od 0,20% (IBEX) do 1,40% (FTSE100).
WIG20 zyskał 0,78%, mWIG40 0,24%, a sWIG80 0,39%. Wzrosty były szerokie i nie miały zdecydowanych liderów – na minusach zamykały się w głównym indeksie jedynie CD Projekt (-1,13%), Pepco (-0,28%) i LPP (-0,07%), największe pozytywne kontrybucje wnosiły rosnące o około 1% PKO, Orlen i Pekao. W drugim szeregu gwiazdą było GreenX Metals (+17,65%).
Na dobrej sesji na Starym Kontynencie skorzystał też rynek amerykański, ale wystarczyło to jedynie do znaczącej redukcji posesyjnych strat – S&P500 przeceniło się o 0,07%, a NASDAQ o 0,36%. Intel spadł o 11,91%, KLA (mniejsza firma z sektora półprzewodników) o 6,60%. 2,04% tracił Broadcom, a 1,71% AMD. To raport tego ostatniego podmiotu we wtorek zadecyduje pewnie, czy z nadmuchanego w tej branży już bardzo mocno balonu oczekiwań wokół AI nie zostanie spuszczone nieco powietrza. Wtorkowy wieczor będzie niezwykle ważny, poza AMD sprawozdania opublikują Microsoft i Alphabet, a zaryzykujemy tezę, że raport Microsoftu może okazać się najważniejszym w tym sezonie wynikowym – spółka stoi absolutnie u podstaw ostatniego zachowania amerykańskiej giełdy. Na teraz sytuacja wygląda coraz bardziej niepokojąco. Oficjalne oczekiwania co do dynamiki zysków w 4Q2023 wciąż wynoszą -1,4% r/r, co oznacza, że wyprzedzający wskaźnik cena/zysk dla S&P500 osiągnął nie widziany od 2021 r. poziom 20. Wszystko w rękach „Magnificent 6”, (z wyłączeniem Tesli, która już podała wyniki) – wspomniana liczba powstała na podstawie prognoz zagregowanej dynamiki zysków tychże siedmiu spółek na poziomie 53,7 r/r i dynamiki pozostałych 494 na poziomie -10,5% r/r.
Poniedziałkowa sesja w Azji ma raczej pozytywny przebieg, notowania kontraktów na amerykańskie i europejskie indeksy są neutralne. Rynek nie przejął się pierwszymi od początku konfliktu Izrael-Hamas ofiarami wśród amerykańskich żołnierzy. Notowania ropy, wspierane także atakiem Huti na rosyjski tankowiec, wracają do poziomów neutralnych, mimo że drożała ona w nocy o niemal 2%. Kalendarz makroekonomiczny jest dziś całkowicie pusty, jedyne istotniejsze wyniki w USA poda Caterpillar. Lekką reakcję rynkową mogą wywołać wypowiedzi Luisa de Guindosa z EBC, ale w absencji nie przewidzianych wydarzeń czeka nas zapewne spokojna sesja pełna wyczekiwania na raporty, które zobaczymy po wtorkowym zamknięciu
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.