Po mocnym piątkowym zamknięciu w USA rynki w Europie otwierały się w poniedziałek na plusach. Przez większość sesji nie następowała kontynuacja ruchu, ale w okolicach piętnastej czasu polskiegoprzed otwarciem w USA, rozpoczęły się wzrosty, których efektem były stopy zwrotu na poziomie 0,54%-0,97% na głównych parkietach strefy euro. FTSE100, które po słabym 2023 r. ponownie wyróżnia się negatywnie, zyskało zaledwie 0,01%.
WIG20 wzrósł o 1,55%, mWIG40 o 0,69%, jedynie sWIG80 spadł o 0,12%. Drożały wszystkie komponenty głównego indeksu, najsilniej Cyfrowy Polsat (+7,69%) i mBank (+3,37%). W mWIG40 tabeli przewodziły Neuca (+4,66%), InterCars (+3,53%) i Amrest (+3,02%).
W USA pomimo potężnego momentum indeksy delikatnie się korygowały po przecenie w drugiej połowi sesji – S&P500 spadło o 0,09%, a NASDAQ o 0,30%. Przeceniała się m.in. Tesla (-2,81%), Microsoft (-1,26%) czy Amazon (-1,21%).
Nieco ostrożniejsze nastawienie inwestorów w USA to zapewne efekt wyczekiwania na dzisiejsze dane inflacyjne. Oczekiwany jest spadek CPI z 3,4% r/r do 2,9% r/r, a inflacji bazowej z 3,9% r/r do 3,7% r/r. Jeżeli liczby okażą się zgodne z oczekiwaniami, należy zapewne zakładać kontynuację ruchu w górę na S&P500, w ubiegłym roku odczyty wyraźnie „spadkowe” były za każdym razem przyjmowane pozytywne, nawet jeżeli nie okazywały się żadną niespodzianką. W godzinach porannych w Azji niezwykle silnie rośnie Nikkei (+2,89%), ale zachowanie kontraktów futures na amerykańskie i europejskie indeksy jest znacznie bardziej stonowane. Spodziewamy się, że dzień w Polsce i Europie zacznie się się od lekkich spadków, ale jego finał będzie w całości zależał od danych o inflacji.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.