Wtorkowa sesja przebiegała na rynkach europejskich dość spokojnie. Po otwarciach w okolicach zera większość giełd przynajmniej przejściowo zaczęła notować lekkie straty, ale niektórym udało się w dalszej części dnia je odrobić. Zdecydowanie pozytywnie wyróżniał się IBEX (+0,94%), dobrze wypadał także CAC40 (+0,34%). Na niewielkich minusach zamknęły się natomiast DAX, FTSE100 i Stoxx 600.

WIG20 wzrósł wczoraj o 1,48%, mWIG40 o 0,64%, a sWIG80 o 0,26%. Dzień był dobry dla sektora bankowego w całej Europie, ale u nas wzrosty były bez porównania silniejsze – WIG_Banki zyskał 2,58%, większość zwyżki generując w trakcie 30 minut bardzo intensywnego handlu wczesnym popłudniem. Poza PKO, Pekao i Santanderem dużą pozytywną kontrybucję do głównego indeksu wnosiło też PZU (+1,92%), silnie rosły Kęty (+3,47%). W mWIG40 poza bankami zdecydowanie wyróżniał się Eurocash (+7,02%).

S&P500 spadło wczoraj o 0,60%, a NASDAQ o 0,92%, silnie rósł VIX. nVIDIA traciła przed dzisiejszym raportem 4,35%, obawy o jego odbiór przyćmiły solidne wyniki Home Depot i bardzo dobre Walmartu – gigant handlu detalicznego zyskiwał 3,23% po pobiciu prognoz zysków o ponad 9 proc. Poza nVIDIĄ silnie korygowały się m.in. AMD (-4,70%), Tesla (-3,10%) czy Eli Lilly (-3,38%).

W godzinach porannych w Azji lekko spada Nikkei, natomiast bardzo silnie rosną giełdy chińskie, wspierane przez zwiększenie finansowania sektora deweloperskiego ze strony banków, a także zakaz handlu dla funduszu Ningbo Lingjun, który w poniedziałek sprzedał akcje za 357 mln USD w ciągu minuty, wywołując wyraźne osunięcie indeksów. Kontrakty na indeksy amerykańskie jednak lekko się osuwają, sesja w Europie, podobnie jak wczoraj, może rozpocząć się od niewielkiej przeceny. Najważniejszym punktem sesji będzie publikacja zapisu dyskusji ze styczniowego posiedzenia FOMC o 20:00 czasu polskiego, wypowadał się będzie także R. Bostic. O przebiegu całego tego tygodnia zadecyduje jednak zapewne nVIDIA, która poda wyniki po zamknięciu. Wyceny opcji implikują dwucyfrową zmianę cen akcji, co przełoży się potencjalnie na największą lub ustępującą jedynie Meta Platforms jednodniową zmianę kapitalizacji w historii.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.