Rynki europejskie miały w piątek problem ze znalezieniem kierunku. Pomimo sporej zmienności towarzyszącej tradycyjnie danym z amerykańskiego rynku pracy skala zmian najważniejszych indeksów (DAX, CAC40, FTSE MiB, IBEX, Stoxx 600) finalnie nie przekraczała 0,2% w którąkolwiek ze stron, jedynie brytyjskie FTSE100 spadło o 0,43%. Same dane nie były łatwe w interpretacji. Zatrudnienie w lutym w sektorze pozarolniczym wzrosło o 275 tys., wyraźnie bijąc prognozy, silnie w dół zrewidowano jednak poprzednie dane, a stopa bezrobocia niespodziewanie wzrosła z 3,7% do 3,9%. Nizsza od oczekiwań okazała się dynamika płac (0,1% m/m vs. prognozy 0,3% m/m). Rynek długu miał wyraźny problem z interpretacją odczytu – rentowności amerykańskich 2-letnich obligacji skarbowych wahały się po publikacji w przedziale 4,42-4,56%, ale finalnie powróciły do końca dnia do 4,48%, przy którym to poziomie były notowane wcześniej. Kurs EURUSD wzrósł przejściowo nawet d 1,0980, ale w poniedziałek rano ponownie notowany jest w okolicy 1,0940. Wydaje się, że scenariusz obniżek stóp w 2Q2024 został w pełni wyceniony, implikowane prawdopodobieństwo, że pozostaną one na dotychczasowym poziomie do lipca jest zbliżone do tego, że do obniżek dojdzie zarówno w maju, jak i w czerwcu.Testem dla wiary w szybkie działanie FOMC będą dane inflacyjne za luty, druga negatywna niespodzianka mogłaby skłonić część członków Komitetu do ostrożności.
WIG20 wzrósł w piątek o 0,66%, ale mWIG40 spadł o 0,35%, a sWIG80 o 0,26%. Dość wyraźnie rósł Orlen (+1,24%), wyraźny wpływ na główny indeks miał też mBank (+3,12%) oraz Allegro (+1,49%). Obroty były wysokie, przekroczyły 1,3 mld zł, koncentrując się poza Orlenem na bankach, kktóre po neutralnym otwarciu w większości spadały, by w drugiej połowie dnia odrobić straty. Końcówka sesji wyglądała wyraźnie słabiej na średnich spółkach, silnie traciły Budimex (-2,68%), Develia (-3,62%) czy InterCars (-2,56%), dla którego przecena będzie zapewne dopiero przedsmakiem tego, co zobaczymy dzisiaj po rozczarowującym raporcie wynikowym.
S&P500 spadło w piątek o 0,65%, a NASDAQ o 1,16%. Bardzo silnie korygowały się półprzewodniki – Broadcom (-6,99%), nVIDIA (-5,55%), Intel (-4,66%), lepiej zachowywało się AMD (-1,85%). Wydaje się, że mogliśmy zobaczyć już początek zmian pozycjonowania przed jutrzejszym raportem inflacyjnym z USA, inwestorzy przygotowują się na scenariusz, w którym CPI mogłoby lekko wzrosnąć (oficjalnie prognozy mówią o utrzymaniu dynamiki 3,1% r/r).
Sesja w Azji ma dziś mieszany charakter, rosną rynki chińskie, natomiast dwuprocentową przecenę notuje Nikkei. Rewizja w górę danych dotyczących wzrostu w 4Q2023, która oznacza uniknięcie technicznej recesji, została odczytana jako potencjalny języczek u wagi w kwestii terminu podwyżki stóp procentowych – obecnie rynek w scenariuszu bazowym zakłada, że może ona mieć miejsce już na najbliższym posiedzeniu (18-19.03.). W godzinach porannych kurs USDJPY oscyluje wokół 147. Sesja w Europie rozpocznie się zapewnie od niewielkich spadków, a scenariuszem bazowym na dzisiaj wydaje się, że dzień nie będzie miał znaczednia prognostycznego. Na większe emocje będziemy musieli zapewne zaczekać do jutra.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.