Czwartkowa sesja na GPW została zwieńczona nowym rekordem indeksu WIG. O dużym sukcesie można też mówić w przypadku indeksu WIG20 (+0,58%), który zakończył notowania na najwyższym poziomie od stycznia 2018 r. W gronie blue chipów najmocniej zyskały akcje Cyfrowego Polsatu (+7%) oraz LPP (+3,49%). W ujęciu sektorowym szczególnie pozytywnie wyróżniała się energetyka – na wyobraźnię inwestorów zadziałała publikacja wstępnych wyników za I kwartał przez Eneę, które znacząco przewyższyły wcześniejsze oczekiwania analityków.

Zgodnie z oczekiwaniami RPP siódmy raz z rzędu zadecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu podtrzymano ocenę, że kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach obarczone jest niepewnością wynikającą z oddziaływania polityki fiskalnej i monetarnej. Według wstępnego szacunku inflacja CPI wzrosła w poprzednim miesiącu do 2,4% r/r, głównie za sprawą przywrócenia wyższej stawki VAT na żywność. Operacja ta dodała do kwietniowej inflacji 0,5-0,6 pkt proc., a pozostała część tego efektu (0,3 pkt proc.) zostanie rozłożona na najbliższe miesiące. Uwzględniając dodatkowo znane już propozycje rządu dotyczące skali uwolnienia cen energii dla gospodarstw domowych, można zakładać, że inflacja CPI pod koniec roku znajdzie się zdecydowanie bliżej 5% niż 8% r/r. Nie zmienia to jednak faktu, że RPP pozostanie być może nawet do połowy 2025 r. w trybie „wait and see”.

Tymczasem za oceanem po krótkiej przerwie główne indeksy powróciły do wzrostów. S&P500 zyskało w czwartek 0,51% a technologiczny Nasdaq 0,27%. Dobrą formę zaprezentowały również metale szlachetne – złoto zyskało ponad 1,5% a srebro 3,6%. Ostatnie dane World Gold Council potwierdzają rekordowe nabycia w I kwartale 2024 r. złota ze strony banków centralnych, na których czele stoją banki Turcji, Chin oraz Indii. Wiele wskazuje na to że, po latach odpływów w bieżącym kwartale pojawi się również popyt ze strony inwestorów indywidualnych, objawiający się przede wszystkim znaczącymi napływami do ETF-ów opartych o kruszce.

W momencie pisania komentarza bardzo dobre nastroje towarzyszą inwestorom na giełdach azjatyckich. Indeks Hang Seng zyskuje ponad 1,5%, osiągając tym samym najwyższy poziom od 9 miesięcy. Tym razem inwestorów zelektryzowały doniesienia Bloomberga, jakoby regulator rozważał zwolnienie inwestorów indywidualnych z płacenia podatków od dywidend wypłacanych przez spółki notowane na giełdzie w Hong Kongu. Kontrakty futures na najważniejsze indeksy europejskie sugerują otwarcie na lekkim plusie. Niewykluczone, że polski parkiet przekuje sprzyjające otoczenie do osiągnięcia nowych rekordów w wykonaniu indeksu WIG.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.