Czwartkowa sesja nie była przesadnie interesująca, a środowe wybicie nie miało ciągu dalszego – po pozytywnym otwarciu w Europie zapanowały raczej korekcyjne nastroje. Spośród głównych indeksów na plusie zamknęło się wyłącznie FTSE MiB (+0,12%), straty na pozostałych wynosiły od -0,08% (FTSE 100) do -0,69% (DAX).

WIG20 wzrósł o 0,29%, mWIG40 o 0,30%, a sWIG80 o 0,54%. O 3,20%, rosło Dino, o 2,85% PZU, dużą pozytywną kontrybucję wnosił także KGHM (+2,71%), ale 11 spółek głównego indeksu zamykało się na minusie, szczególnym balastem było Pekao (-2,58%). W mWIG40 jeszcze potężniejszy ujemny efekt miał Benefit (-6,45%).

S&P500 spadło o 0,21%, NASDAQ o 0,26%. O 6,99% drożał po świetnym raporcie Walmart, ale spółki, które w środę stanowiły o sile rynku w większości spadały (Super Micro Computer, Eli Lilly, Broadcom, itd.).

W godzinach porannych w większości spadają rynki azjatyckie, choć rośnie Hang Seng. Poranne dane z Chin wydają się jednak dość rozczarowujące – o ile produkcja przemysłowa zaskoczyła pozytywnie (6,7% r/r), sprzedaż detaliczna (2,3% r/r) i inwestycje rozczarowały. Spodziewamy się lekko negatywnego otwarcia w Polsce i Europie. Mimo wszystko niewiele na razie wskazuje, by finisz tygodnia miał przybrać bardziej korekcyjny charakter - po wybiciu lokalnych szczytów na niezliczonych aktywach wydźwięk ostatnich dni jest niemal jednoznacznie pozytywny.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.