Giełdy europejskie rosły w poniedziałek, ale pozytywny impuls, który dały im nadzieje na to, że Zjednoczenie Narodowe nie uzyska we Francji samodzielnej większości, zaczął wygasać bardzo szybko po otwarciu rynku kasowgo. CAC40 zyskało finalnie 1,09%, co stanowi niewiele ponad jedną trzecią zwyżki, którą notowało w szczytowym punkcie. Pozostałe indeksy notowały wzrosty od 0,03% (FTSE100) do 1,70% (FTSE MiB). Pozytywne informacje płynęły z frontu inflacyjnego – niemieckie CPI spadło z 2,4% r/r do 2,2% r/r, więcej od oczekiwań.

Warszawa otwierała się na plusach, ale wzrosty zostały stłumione bardzo szybko. WIG20 spadł o 0,32%, mWIG40 o 0,26%, jedynie sWIG80 zyskał 0,13%. Dla banków dzień miał mieszany charakter, indeks sektorowy lekko rósł, ale taniało PKO (-0,54%) czy mBank (-1,79%). Poważniejszym problemem były Dino (-1,97%) i KGHM (-1,63%). Średnim spółkom potężnie ciążyło CCC (-4,23%).

S&P500 otworzyło lipiec wzrostem o 0,27%, a NASDAQ o 0,83%. O 6,05% drożała Tesla, o 2,91% Apple, przeszło dwuprocentowe wzrosty notowały także Microsoft (+2,19%) i Amazon (+2,04%). nVIDIA drożała o 0,62%, ale cały sektor półprzewodników znajdował się pod presją, notując koszykowo przeszło procentową stratę. Jak widać, kapitał odpływa z niego przede wszystkim do spółek Magnificent 7.

W godzinach porannych rosną indeksy azjatyckie, przeszło procentowe wzrosty notuje Nikkei. Kontrakty futures na europejskie indeksy zachowują się niestety słabo i zachowanie Dalekiego Wschodu nie musi oznaczać, że dzisiejsza sesja rozpocznie się od wzrostów. W trakcie dnia poznamy dane inflacyjne dla całej strefy euro, podczas konferencji w Sintrze wypowiadać się będą C. Lagarde i J. Powell, opublikowany zostanie raport JOLTS.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.