Środowa sesja w Europie przebiegła w sielskich nastrojach i przy niedużej zmienności. Indeksy otworzyły się na plusach i w większości przypadków kontynuowały ruch w górę w powolnymi tempie, finalnie kończąc dzień zwyżkami od 0,12% (FTSE100) do 0,72% (FTSE MiB).

Warszawa częściowo odreagowała słabszy wtorek, WIG20 wzrósł o 0,76%, mWIG40 o 0,21%, jedynie sWIG80 spadł o 0,09%. Zwyżki miały dość wyrównany charakter, w głównymi indeksie na minusach (niewielkich) zamykały się tylko trzy spółki. Najlepiej zachowywały się Allegro i Orange (po +2,93%), poza nimi więcej niż o 2% drożał tylko CD Projekt.

S&P500 zyskało 0,42%, a NASDAQ 0,57%, zbliżamy się do ataku na rekordy i to bynajmniej nie dzięki świetnym raportom i dużym podwyżkom prognoz. Pretekstu należy szukać raczej w spadających znowu rentownościach obligacji. Wczorajszy dzień nie obfitował w dane, ale miał jeden ciekawy punkt – BLS dokonywało rocznej rewizji statystyk zatrudnienia, które w okresie od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r. okacało się o 818 tys. niższe niż wstępnie podawano. Rewizja jest największą od 2009 r. Dla rynku to na razie kolejny pretekst, by oczekiwać szybkich i silnych obniżek, natomiast można w tym widzieć kolejny sygnał, że miesięczne statystyki z rynku pracy w większym stopniu stały się źródłem zmienności (reakcje na nie w ostatnich latach okazywały się zresztą dość chatoryczne), a mniejszym wartościową „szybką” informacją o tym, co rzeczywiście się dzieje w amerykańskiej gospodarce.

W godzinach porannych rosną rynki azjatyckie, ale kontrakty futures są neutralne. Sesja w Polsce i Europie powinna rozpocząć się w okolicach wczorajszego zamknięcia i nabrać kierunku wraz z publikacjami danych o PMI z Europy. Po południu poznamy analityczne wskaźniki z USA i tygodniowe amerykańskie dane o zasiłek. Niewykluczona jest lekka realizacja ostatnich zysków przed jutrzejszym wystąpieniem prezesa Fed w Jackson Hole.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.