Piątkowa sesja przyniosła w Europie i USA kontynuację wzrostów, która za oceanem przerodziła się już w wymazanie niemal całości przeceny z pierwszego tygodnia września. Główne indeksy na Starym Kontynencie rosły od 0,39% (FTSE100) do 1,23% (IBEX). Wbrew naszym porannym obawom nie doszło do żadnej redukcji zakładów na to, że w środę FOMC obniży stopy o 50 pb. Rynek wciąż wycenia prawdopodobieństwo takiego scenariusza na około 60%, rentowności 2-letnich amerykańskich obligacji skarbowych utrzymały się do końca dnia w okolicy 2-letnich minimów, dolar jest koszykowo najsłabszy od stycznia. Kurs EURUSD wprawdzie dopiero testuje 1,11, ale USDJPY kwotowany jest na poziomach najniższych od lipca ubiegłego roku.

WIG20 wzrósł w piątek o 1,84%, MWIG40 o 0,64%, a sWIG80 o 0,24%. Wiedziony w górę przez PKO (+3,66%) WIG_Banki zyskiwał 2,43%, potężnym wsparciem dla głównego indeksu były też Orlen (+1,59%), LPP (+2,40%), PZU (+1,61%) i KGHM (+2,22%). Wśród średnich spółek Millenium (+2,61%), ING (+1,55%) i BNP (+2,94%) miały wsparcie m.in. CCC (+1,81%), ale dużym obciążeniem były notowania Benefitu (-4,29%).

S&P500 wzrosło o 0,54%, a NASDAQ o 0,65%. Gwiazdą sesji było Warner Bros Discovery (+10,84%), które odbija z dołków za sprawą sukcesu „Beetlejuice Beetlejuice”, dobrze radziła sobie także znacznie ważniejsza spółka, która zaliczyła ostatnio duże spadki – Alphabet (+1,82%). Wzrosty miały bardzo szeroki charakter, drożało 416 spółek głównego indeksu. W teorii czyni to naruszenie lipcowych szczytów bardzo prawdopodobnym scenariuszem, ale w tym tygodniu będzie słabł popyt związany z buybackami, a ubiegłotygodniowe zachowanie giełdy wydaje się mocno oderwane od rzeczywistości rysowanej chociażby przez dane inflacyjne.

Sesja w Azji ma mieszany przebieg, notowania kontraktów futures sugerują neutralne otwarcie w Europie, zapewne również w Polsce. Awersja do ryzyka wydaje się dość niska, drożeć nie przestaje złoto, po dziesięcioprocentowym ruchu w górę w ubiegłym tygodniu kolejny 1% zyskuje srebro. Sierpniowe dane z Chin opublikowane w weekend wyglądają jednak słabo, dynamika sprzedaży detalicznej spadła już do poziomu 2,1% r/r (prognozy: 2,5% r/r). W trakcie dnia najistotniejszą publikacją będzie Empire State Manufacturing Index.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.