Kończąca wrzesień sesja przyniosła na europejskich indeksach wyraźne spadki. Otwarcie miało miejsce niewiele poniżej poziomów neutralnych, ale przewagę błyskawicznie zyskała podaż – przecena osiągnęła na najważniejszych rynkach skalę od -0,76% (DAX, IBEX) do nawet 2,00% (CAC40). We Włoszech załamały się notowania Stellantisa (-14,72%), który dołączył do listy producentów tnących prognozy sprzedaży, ciągnąc za sobą cały sektor. W Paryżu tabelę zamykało Renault (-5,57%), przeceny Porsche, Mercedesa, BMW i Volkswagena również przekraczały 2%. O 1% taniała miedź, o 1,5% srebro. Traktujemy to jako sygnał, że płynący z Chin impuls zaczął się wyczerpywać.

WIG20 spadł o 2,47%, mWIG40 o 1,04%, jedynie sWIG80 zyskał 0,02%. Obroty w Warszawie sięgnęły niemal 1,38 mld zł. Na wszystkich najaktywniej handlowanych spółkach przewagę mieli sprzedający – PKO taniało o 3,91%, Allegro o 3,47%, KGHM o 2,57%. W głównym indeksie na plusie zamykały się wyłącznie JSW (+2,70%), Pepco (+0,10%) i Kęty (+0,06%). WIG_Banki stracił 3,23%. WIG zamyka wrzesień spadkiem o 1,88% przy około dwuprocentowych wzrostach głównych globalnych indeksów i siedemnastoprocentowych zwyżkach w Chinach.
S&P500 wzrosło w poniedziałek o 0,42%, a NASDAQ o 0,38% dzięki fali popytu w końcówce sesji. O 2,29% drożało Apple, o 1,16% Alphabet, o 0,93% Eli Lilly, o 0,90% Meta. Negatywna sezonowość, szczególnie silna w ostatnich latach, została tym razem przełamana w świetnym stylu mimo skrajnie wysokiego poziomu wycen.

Pod nieobecność chińskich giełd w Azji silnie odbija Nikkei, ale na pozostałych dalekowschodnich parkietach dominują niewielkie spadki. Delikatnie korygują się kontrakty futures na amerykańskie indeksy, ale wczorajsze dobre zamknięcie w USA stwarza nadzieję, że dzisiejsza sesja w Polsce i Europie rozpocznie się od lekkich wzrostów. Przebieg dnia zostanie zapewne zdeterminowany wskaźnikiem ISM z amerykańskiego przemysłu i badaniem JOLTS. Poznamy również wstępny wrześniowy odczyt inflacji w strefie euro.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.