Globalne rynki kończyły ubiegły tydzień wzrostami, w USA po raz piąty z rzędu. Otwarcie giełd w Europie miało miejsce w okolicy poziomów neutralnych, a wiele z nich przynajmniej tymczasowo znalazło się pod kreską, ale fala popytu w drugiej połowie dnia przyniosła zwyżki o skali od 0,19% (FTSE100) do 0,85% (DAX). Dane o amerykańskiej inflacji PPI, która w ujęciu miesięcznym nie wzrosła we wrześniu (prognozy: 0,1% m/m), uspokoiły obawy o wpływ wcześniejszego CPI na retorykę FOMC. Indeks Uniwersytetu Michigan spadł z 70,1 pkt. do 68,9 pkt., też raczej wspierając korektę rentowności. Te utrzymują się wciąż na podwyższonych poziomach (3,96% w przypadku amerykańskich 2-latek), na co wpływ ma też zapewne cena ropy. Ta jednak wydaje się powracać do spadków, w poniedziałek rano traci około 1,5% pomimo udanego weekendowego ataku Hezbollachu. Kurs EURUSD jest nadzwyczaj stabilny, kolejny dzień oscylując wokół 1,0930. Traktujemy to jako sygnał malejącego prawdopodobieństwa ataku na 1,08.

WIG20 wzróśł w piątek o 1,11%, mWIG50 o 0,85%, a sWIG80 o 0,40%. Silne wzrosty notowały m.in. Allegro (+3,69%), Budimex (+3,06%) i KGHM (+2,25%), WIG_Banki zyskiwał 1,56%, wiedziony w górę przez PKO (+2,18%). Odbijał gaming (CI Games zyskało 7,96%, 11Bit 5,30%), dobrze zachowywali się duzi deweloperzy – Develia rosła o 2,94%, Dom Development o 2,55%.

Wynikami banków tradycyjnie rozpoczął się sezon wynikowy USA, a piątkowa sesja przyniosła S&P500 (+0,61%) nowy rekord, NASDAQ zyskał 0,33%. Raporty banków zostały przyjęte z entuzjazmem, Wells Fargo zyskiwało aż 5,61%, a najważniejszy w sektorze JP Morgan 4,44% - instucje były prognozy zysków o odpowiednio ponad 18% oraz niemal 10%. Oficjalnie analitycy oczekują, że dynamika zysków amerykańskich spółek spadnie w tym kwartale do 4,1% r/r zanim przyspieszy do 14,2% r/r w 4Q2024 i 14,9% w całym 2025 r. Tabelę S&P500 zamykała w piątek Tesla spadkiem o 8,78%, który nie może dziwić po rozczarowującej pod względem konkretów prezentacji robotaksówek spółki.

Nieco zaskakujący wydaje się nam natomiast fakt, że w godzinach porannych rynek w Szanghaju wyraźnie rośnie, a w Hong Kongu traci mniej niż 0,5%. Sobotnie wystąpienie ministra finansów Chin, Lan Fo’ana, okazało się w naszej ocenie wydmuszką, nie przynosząc niemal żadnych informacji o nowej stymulacji fiskalnej w zakresie wsparcia gospodarstw domowych, konkretnych kwot dotyczących nowych programów i skupiając się na problemach lokalnych samorządów. Notowania kontraktów futures na amerykańskie i europejskie giełdy są neutralne, spodziewamy się spokojnego dnia, którego najciekawszym punktem będą wystąpienia N. Kashkari’ego i C. Wallera z FOMC. W USA będziemy dziś mieli obchody Dnia Kolumba, ale NYSE i NASDAQ będą otwarte.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.