Środowa sesja w Europie nieutralny charakter. Przecenami od 0,19% do 0,40% zamykały się Stoxx 600, DAX i CAC40, o 0,24% drożało FTSE MiB, o 0,56% IBEX, o 0,97% FTSE100. 3,68% w Paryżu tracił LVMH po informacjach, że w 3Q2024 przychody spółki spadły po raz pierwszy od czasu pandemii. Kurs EURUSD kontynuował spadki przed dzisiejszym posiedzeniem EBC, zbliżając się w szybkim tempie do poziomu 1,0850 – test 1,08 może mieć miejsce nawet dzisiaj.

WIG20 wzrósł wczoraj o 0,79%, mWIG40 o 0,26%, a sWIG80 o 0,20%. O 2,57% drożał KGHM, wnosząc największą pozytywną kontrybucję do głównego indeksu, jeszcze więcej zyskiwały Cyfrowy Polsat (+3,85%) i Orange (+3,28%). Wzrosty miał dość szeroki charakter, pod kreską zamykało się jedynie 5 blue chipów. W mWIG40 motorami zwyżki były Asseco (+2,76%) i Hanndlowy (+3,08%), ale pojawił się także solidny balast w postaci XTB (-2,22%) i ING (-0,72%).

Jeden dzień potrwała fala obaw w sektorze półprzewodników po negatywnych doniesieniach z ASML. S&P500 rosło w środę o 0,47%, a NASDAQ o 0,28%. Rewelacyjnie radziły sobie linie lotnicze, o 6,50% drożał po świetnym raporcie Morgan Stanley, ale nVIDIA (+3,13%) też znajdowała się w czołówce tabeli. Reszta mega-capów radziła sobie znacznie słabiej, 1,62% traciła Meta, 0,89% Apple, 0,63% Microsoft. Wzrosty trzeci dzień z rzędu kontynuowały kryptowaluty, w czym trudno nie widzieć rosnących zakładów na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

Sesja w Azji ma rno mieszany charakter, na niewielkich minusach znajdują się Nikkei, Sensex i Shanghai Composite, lekko zyskuje Hang Seng, mocniej singapurskie STI. Notowania kontraktów na europejskie indeksy zachowują się spokojnie. Rada EBC podejmie dziś decyzję ws. stóp procentowych, niemal na pewno decyzując się na fali złych danych ze strefy euro, w szczególności z Niemiec, na kolejną obniżkę stopy depozytowej o 25 pb (do 3,40%). Poznamy również ważne amerykańskie dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień i tygodniowe statystyki wniosków o zasiłek. W Warszawie oczy wszystkich będą zwrócone oczywiście na debiut Żabki, który daje nadzieję, że dzisiejsza sesja zapisze się w historii GPW pod względem obrotów. Wydaje się, że spółka ma otwartą drogę, by wzrosnąć o 15-30%. Wiele osob widzi w jej pojawieniu się na rynku szansę na ożywienie na warszawskiej giełdzie i potencjalny punkt zwrotny jej słabości na tle świata, którą obserwowaliśmy w 3Q i na początku 4Q.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.