Choć mogło się wydawać, że inwestorzy zaczynali się już przywyknąć do agresywnej retoryki Donalda Trumpa w kwestiach handlowych, środowa decyzja o największym wzroście ceł w historii USA okazała się dla rynków prawdziwym szokiem. Efektywna stopa celna w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 23%.

Sesja w Warszawie rozpoczęła się gwałtownymi spadkami, które utrzymywały się aż do zamknięcia WIG20 (-4,08%). W największym polskim indeksie najsilniej traciły LPP (-9,65%) oraz Pekao (-5,72%). Podobnie, jednak nieco lepiej, zachował się mWIG40, tracąc -2,28%. Najbardziej odporny na globalne zawirowania okazał się indeks sWIG80, który w ciągu dnia stracił 524 punkty (-1,94%). Negatywny wydźwięk sesji był również widoczny na parkietach zachodnioeuropejskich. Europejski indeks szerokiego rynku STOXX 600 stracił 13,80 punktu (-2,57%). Niemiecki DAX zakończył dzień spadkiem przekraczającym 3%, a najmocniej traciły akcje spółek najbardziej narażonych na nową politykę handlową USA: Adidas spadł o 11,72%, Siemens o 8,04%, a Infineon Technologies o 7,96%. Nieco lepiej na tym tle wypadł brytyjski FTSE 100, który po gwałtownej przecenie na początku sesji wszedł w trend boczny i zakończył dzień spadkiem na poziomie około 1,5%. Wynika to z faktu, że ogłoszone przez USA cła wobec Wielkiej Brytanii (10%) są o połowę niższe niż te nałożone na Unię Europejską (20%).

Indeks Dow Jones zakończył sesję stratą 1679 punktów (-3,98%), zatrzymując się na poziomie 40 545,93 pkt. Główny amerykański indeks S&P 500 stracił jeszcze więcej – aż 4,84%, zamykając się na poziomie 5396,52 pkt. Warto podkreślić, że była to najsłabsza sesja S&P 500 od czerwca 2020 roku. Silne przeceny dotknęły takich gigantów jak Amazon (-8,98%), Meta Platforms (-8,96%) oraz Apple (-9,25%), który może szczególnie ucierpieć na skutek nowych taryf celnych. Warto zwrócić uwagę na reakcję spółek z sektora sztucznej inteligencji i półprzewodników, które – choć formalnie nieobjęte bezpośrednio nowymi cłami – i tak odczują ich skutki. Większość półprzewodników trafia bowiem do USA nie jako surowce („raw materials”), lecz jako gotowe produkty zawierające różnego rodzaju chipy (np. komputery PC, smartfony). Lider sektora AI, NVIDIA, straciła podczas ostatniej sesji niemal 8% swojej kapitalizacji (-7,81%). Silne spadki odnotowały także Broadcom (-10,51%), AMD (-8,90%) oraz Qualcomm (-9,51%).

W odpowiedzi na rosnącą awersję do ryzyka inwestorzy zwrócili się ku bezpiecznym aktywom, szczególnie obligacjom skarbowym. Wzmożony popyt na rynku długu doprowadził do wzrostu cen obligacji, a tym samym – do spadku ich rentowności. Rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich spadły o 19 punktów bazowych, a 10-letnich – o 15 punktów bazowych. Obserwujemy również dalsze osłabienie dolara, który względem euro stracił od początku roku już ponad 6%. Po ogłoszeniu ceł odwetowych kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,1053. Dolar traci również wobec jena – obecnie para USD/JPY notowana jest na poziomie 145,83.

Presję cenową odczuły także azjatyckie indeksy. Hang Seng stracił 1,52%, a japoński Nikkei 225 – 2,75%. Dzisiejsza sesja może być kontynuacją dużej zmienności, zwłaszcza jeśli pojawią się pierwsze komentarze i reakcje polityczne.

 

Michał Poleszczuk

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.