Najmniejszego znaczenia nie miały dane o cenach płaconych w eksporcie/imporcie oraz o zapasach w firmach. Odnotujmy tylko, że eksporcie bez towarów rolnych ceny spadły o 1,2 proc. m/m, a w imporcie (bez ropy) spady o 0,3 proc. Zapasy w firmach wzrosły o 0,2 proc. m/m.
Na rynku surowcowym w czwartek rano panowała stabilizacja. Po publikacji danych makro surowce zaczęły przez chwilę drożeć, ale mocniejszy dolar i bardzo wystraszeni gracze na rynku ropy doprowadziły do kolejnej (dwuprocentowej) jej przeceny. Taka gra na spadek lada dzień może doprowadzić do gwałtownego zwrotu (zamykanie krótkich pozycji).
Rynek akcji od początku sesji był w niezwykle byczym nastroju. Pomagały dane makro. Indeksy rosły o ponad jeden procent redukując środowe spadki o 80. procent. Jednak im niżej schodziła cena ropy tym gorzej wyglądał rynek akcji. Indeksy powoli się osuwały. Skończyły dzień niewielkim wzrostem. Był to tylko ząbek w krótkoterminowym trendzie spadkowym.
GPW w czwartek dość nieoczekiwanie nie zareagowała na amerykańską przecenę. Zachowała się podobnie do innych giełd europejskich – WIG20 nawet delikatnie rósł. Najwyraźniej czekano na przetarg LTRO i z nadzieją na odbicie w USA. Niewielki optymizm na rynkach pojawił się po przetargu, ale to jedynie nieznacznie pomagało naszym bykom. Rynek zastygł w marazmie. WIG20 osuwał się i przed pobudką w USA zabarwił się na czerwono. Dane makro publikowane w USA wyprowadziły indeks na delikatne plusy i ta dzień się zakończył. Nie było to odbicie, które dawałoby nadzieję na dalsze zwyżki.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.