W USA ostatni handlowy dzień lutego zapowiadał się na bardzo nudny. Można było tylko zastanowić się, czy nie pojawi się chęć do strojenia okien wystawowych na koniec miesiąca, którą gołym okiem było widać podczas euforycznej sesji w Eurolandzie. Otrzymaliśmy kilka raportów makro. Jak to często bywa były niejednoznaczne. Weryfikacji dynamiki wzrostu PKB w USA pokazała, że annualizowany PKB wzrósł o 2,2 proc. (oczekiwano 2,1 proc.). Indeks Chicago PMI dla lutego wyniósł 45,8 pkt. (oczekiwano spadku z 59 pkt. na 58,4 pkt.). Indeks podpisanych w styczniu umów kupna domów na rynku wtórnym wzrósł o 1,7 proc. (oczekiwano wzrostu o 1,8 proc.). Zweryfikowano też lutowy indeks nastroju Uniwersytetu Michigan – wyniósł 95,4 pkt. (oczekiwano 94 pkt.).

Na początku sesji na rynku akcji panowała niepewna stabilizacja w okolicach poziomu neutralnego. Nie było chęci do zrobienia windows dressing. Wręcz przeciwnie niedźwiedzie starały się zepchnąć indeksy. Sukcesów dużych nie miały. Indeksy trzymały się one tuż pod poziomem neutralnym czekając na rozgrywkę w końcówce sesji. Była korzystna (wreszcie) dla niedźwiedzi, ale spadki były mniejsze od pół procent.

W piątek na GPW też fundusze kończyły miesiąc (giełdowy), co często na świecie prowadzi do „windows dressing". W Polsce jednak fundusze bardzo rzadko coś takiego prokurują. Widać to było już na początku sesji, kiedy WIG20 trzymał się blisko poziomu neutralnego. Rosły jednak MWIG40 i SWIG80.

Tuż przed pobudką w USA WIG20 też (podobnie jak inne indeksy europejskie) powoli ruszył na północ. Tam jednak niewiele z tego wynikało, a u nas WIG20 rósł powoli, a mniejsze spółki rosły szybciej. Po rozpoczęciu sesji w USA WIG20 został jeszcze zepchnięty do poziomu neutralnego, ale w końcówce udało się wygenerować małą (0,26 proc.) zwyżkę. MWIG40 i SWIG80 potwierdziły swoją siłę zyskując po blisko jeden procent.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.