W USA zadaniem byków w piątek było przedłużenie wzrostu indeksów i oddalanie się od ważnych poziomów technicznych lub (w najgorszym przypadku) neutralne zakończenie sesji. Pomagały bykom doskonałe nastroje panujące na europejskich giełdach oraz wzrost ceny ropy.

Publikacja weryfikacji wzrostu PKB w czwartym kwartale miała w założeniu nie wpłynąć na zachowanie rynków, ale okazało się, że statystycy amerykańscy są zdecydowanie gorsi od europejskich. Wzrost wyniósł 1,0 proc. kw/kw – oczekiwano jedynie 0,4 proc. Zaskakująco dobry raport, który może zwiększyć prawdopodobieństwo podwyżki stóp.

Zdecydowanie mniejszy był wpływ danych mówiących o dochodach/wydatkach Amerykanów w styczniu – wzrosły odpowiednio o 0,5/0,5 proc. (oczekiwano 0,4/0,3 proc. m/m). Pojawił się też indeks nastroju Uniwersytetu Michigan, ale to też była weryfikacja już podanych informacji, więc reakcji nie było. Indeks został zweryfikowany z 91 na 91,7 pkt.

Rynek akcji rozpoczął sesję w bardzo zmiennych nastrojach. Naruszony opór techniczny na indeksie S&P 500 przyciągał zarówno obóz byków jak i niedźwiedzi. Nic dziwnego, że indeks rósł, zawracał, dotykał poziomu neutralnego i znowu rósł. Do końca sesji wynik tej rozgrywki był wielką niewiadomą.

Okazało się, że S&P 500 nieznacznie spadł, a NASDAQ nieznacznie wzrósł, więc sesja zakończyła się neutralnie. Opór na poziomie 1.950 pkt. (S&P 500) jednak ocalał, czyli mocny sygnał kupna nie powstał.

GPW rozpoczęła piątkową sesję od jednoprocentowego wzrostu WIG20 (o połowę mniej niż na innych giełdach) i rynek zamarł. Po dwóch godzinach indeks zaczął się osuwać idąc za innymi europejskimi indeksami, ale nie było w tym osuwania wielkiego przekonania.

Po pobudce w USA, tak jak i inne indeksy europejskie, WIG20 zaczął przesuwać się na północ, ale niepewny początek sesji w USA doprowadził do osuwania się indeksu i do zakończenie sesji mini-zwyżką (0,35%).

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.