Po ultra-nudnej sesji poniedziałkowej we wtorek Wall Street miała już więcej impulsów do przetrawienia. Najważniejsze były publikowane w USA raporty kwartalne wielu dużych spółek. Pomagały bykom m.in. Twitter, Coca-Cola, Lockheed Martin, a szkodził Procter & Gamble.
We wtorek w USA opublikowane zostały dane makro z rynku nieruchomości. Raport o cenach domów publikowany przez FHFA pokazał, że w lutym wzrosły one o 0,3% m/m (oczekiwano 0,6%). Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w marcu o 4,5% m/m (oczekiwano spadku o 2,5%).
Wall Street reagował zgodnie z oczekiwaniami, Magnesem były rekordy wszech czasów, a bardzo obniżone oczekiwania co do wyników spółek pomagały w łatwym ich przekraczaniu. S&P 500 i NASDAQ zaatakowały rekordowe poziomy. Na zakończenie sesji takie rekordy w kursach zamknięcia ustanowiły. Pozostały jeszcze do ustanowienia rekordy intra-day.
GPW we wtorek zachowywał się podobnie do tego jak zachowywały się inne giełdy europejskie. WIG20 od rana trzymał się blisko poziomu neutralnego. Bardzo słaby był mWIG40.
Godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA, kiedy wyniki kwartału opublikował Twitter, kontrakty na amerykańskie indeksy ruszyły szybko na północ, a za nimi poszedł WIG20. W tym momencie nasz rynek był silniejszy od innych giełd europejskich, gdzie indeksy nieśmiało odrabiały mikroskopijne straty.
Nic sensownego jednak z tego nie wynikło. Tyle tylko, że WIG20 zakończył sesję tak jak zakończyły ją inne giełdy europejskie – zyskał 0,22%. Jednak mWIG40 stracił 0,49%. Rynek nadal był słaby.
Dzisiaj jednak powinniśmy pójść za przykładem Amerykanów i rozpocząć sesje od wzrostu indeksów. To, czy utrzyma się on do końca sesji zależy znowu od danych makro oraz przede wszystkim wyników kwartalnych amerykańskich spółek.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marketwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.