Piątkowa sesja w Polsce i Europie rozpoczęła się od wzrostów. Cały jej dalszy przebieg był na większości rynków niezwykle spokojny. Spośród głównych europejskich indeksów na nieco niższych poziomach niż na starcie zamykały się CAC40 (+0,45%) i FTSE100 (+0,31%), w pozostałych przypadkach widzieliśmy raczej lekkie powiększenie wzrostów w ciągu pierwszych dwóch godzin handlu, a potem ich utrzymanie. Najlepiej spośród kluczowych rynków zachowywała się giełda włoska (FTSE MiB wzrósł o 0,92%).
WIG20 wzrósł o 1,06%, mWIG40 o 0,38%, a sWIG80 o 0,14%. Obroty sięgnęły 1,08 mld zł. Po czwartkowych zwyżkach korygowałyy się CD Projekt (-1,59%) i Allegro (-1,13%), ale wyraźnie rosły LPP (+3,36%) czy Dino (+2,98%). Wśród średnich spółek bohaterem dnia był Amrest (+13,38%) po dobrym raporcie wynikowym, ale jego pozytywną kontybucję w dużej mierze niwelował Eurocash (-10,42%).
Sesja w USA rozpoczęła się od lekkich wzrostów, ale od samego początku handlu dominowała podaż. Z pewnością Wall Street nie pomagał gwałtowny spadek indeku Uniwersytetu Michigan (z 63,5 pkt. do 57,7 pkt. przy prognozach na poziomie 63,0 pkt.). Ciekawiej niż na rynek akcji zachowywały się dług i waluty – rentowności obligacji 2-letnich wyraźnie wzrosły, przebijając 4%, kurs EURUSD spadł do 1,0850, najniższego poziomu od kwietnia. Dość nienaturalne w takim otoczeniu wydawało się odwrócenie czwartkowych wzrostów EURPLN.
W godzinach porannych rosną indeksy azjatyckie, którym dwuprocentową zwyżką przewodzi Hang Seng. Kontrakty futures sugerują pozytywne otwarcie w Europie, do którego przyłączy się zapewne Warszawa. Kalendarz makroekonomiczny na dzisiaj pozostaje niemal pusty, jego jedyną istotną pozycją jest Empire State Manufacturing Index. Potencjalne wzrosty są w części manifestacją narastającego optymizmu wokół rozwiązania kwestii limitu zadłużenia USA, a chociaż spotkanie w tej sprawie prezydent Biden ma odbyć ze spikerem Izby Reprezentantów dopiero jutro, ewentualne wypowiedzi istotnych polityków amerykańskich w tej kwestii mogą oddziaływać na rynkowe nastroje.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.