Wtorowa sesja przyniosła w Europie kontynuację wzrostów. Spadał tylko IBEX (o 0,11%), najsilniej rosnący DAX zyskał 0,83%. Lepszy od oczekiwań okazał się niemiecki wskaźnik sentymentu ZEW (wzrost z -10,7 pkt. do -8,5 pkt vs. prognozy -13,4 pkt.), ale i tak początkowe wzrosty były redukowane aż do momentu publikacji najważniejszych danych tygodnia, amerykańskiego odczytu CPI za maj. Inflacja w najważniejszej gospodarce świata spadła z 4,9% r/r do 4,0% r/r, nieco silniej od oczekiwań, inflacja bazowa zgodnie z prognozami została zredukowana z 5,5% r/r do 5,3% r/r. Struktura spadku musiała się jednak podobać członkom FOMC, wskaźnik nazywany czasem inflacją „superbazową” (z uwagi na tendencję do największej „lepkości), czyli ceny sług z wyłączeniem energii i czynszów znalazł się na najniższym poziomie od 15 miesięcy – 4,62%. Po dobrych danych rozpoczęło się odbicie.

Ponownie spadała GPW. WIG20 stracił 0,94%, mWIG40 1,57%, sWIG80 0,85%. Za zadyszkę warszawskiej giełdy w dużej mierze odpowiadają banki (-1,34% na poziomie sektora), korygujące się drugą sesję przed wyrokiem TSUE – ten czynnik traktujemy tymczasowo, osunięcie powinno zredukować przecenę w czwartek, jeżeli wyrok okaże się zbieżny z oczekiwaniami (być może w kuluarach pojawiają się przecieki, że tak będzie). Potężnym obciążeniem dla WIG20 były jednak wczoraj Allegro (-7,02%) oraz LPP (-4,14%). W przypadku pierwszej spółki było to równanie do ceny z przeprowadzonego ABB (fundusze kontrolujące spółkę pozbyły się 53 mln akcji, czyli około 5 proc. kapitału akcyjnego). Jeśli chodzi o LPP, była to po prostu korekta po silnych wzrostach. W mWIG40 bardzo duże ujemne kontrybucje wniosły InterCars (-3,41%) i Livechat (-6,44%).

S&P500 skończyło wtorkową sesję 0,69% wyżej, NASDAQ zyskał 0,83%. Sytuacja na liderach tegorocznej hossy robi się nieco gorączkowa, o 3,90% rosły notowania nVIDIi, o 3,55% drożała Tesla, dla której była to trzynasta wzorstowa sesja z rzędu. Wydaje się, że rynek całkowicie porzucił też obawy o kolejne znaczące upadłości lub przejęcia w sektorze bankowym – spółki takie jak Comerica czy Lincoln National znajdowały się w ścisłej czołówce S&P500, zbliżając się do kwietniowych szczytów.

W godzinach porannych w Azji silnie rośnie Nikkei, ale zachowanie pozostałych indeksów jest mieszane, w momencie pisania komentarza lekko przecenia się m.in. Hang Seng. Notowania kontraktów futures są neutralne, spodziewamy się, że zmiany indeksów w Polsce i Europie będą na otwarciu niewielkie, wydaje się, że WIG20 może być lekko wspierany przez Orlen dzięki odreagowaniu ropy. Trudno jednak ocenić, jak zachowają się banki. Na świecie dzień zamieni się głównie w wyczekiwanie na posiedzenie FOMC, ale jeszcze przed europejskim zamknięciem pozytywny impuls może dać odczyt amerykańskiego PPI (spodziewany jest spadek z 2,3% r/r do 1,5% r/r). Reakcja na samo posiedzenie będzie w naszej opinii zależna w dużej mierze od przebiegu konferencji. Sama pauza w czerwcu jest już niemal w pełni wyceniona, o ile nie będzie w tej kwestii wielkiej (negatywnej) niespodzianki to istotniejsze jest, na ile słowa J. Powell’a wpłyną na prognozy wykonania ostatniego ruchu w lipcu. Jesteśmy w tej kwestii optymistyczni.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.