Poniedziałkowa sesja nie zapowiadała się najlepiej na europejskim i amerykańskim rynku, ale pomimo narastających problemów w Chinach nastroje w ciągu dnia były coraz lepsze. Olbrzymi wpływ miała na to nVIDIA -– prognozy sprzedażowe jednej z najważniejszych obecnie spółek na świecie (ponownie zbliżającej się do bilionowej wyceny) pobiły najbardziej optymistyczne prognozy, wywołując przeszło siedmioprocentowe zwyżki i dźwigając cały rynek amerykański. Giełdy europejskie kończyły w większości dzień niewielkimi wzrostami, w Polsce wprawdzie o 0,87% spadł WIG20, ale mWIG40 zyskał 0,25%, a sWIG80 0,62%. Przeceniała się większość banków, ale też LPP (-1,64%) czy KGHM (-1,27%). mWIG40 wzrost zawdzięczał głównie faktowi, że korekta sektora nie dotykała ING (+3,24%), dalej rósł nowy składnik MSCI Poland, Budimex (+2,47%).

Dzięki wspomnianej nVIDIi S&P500 wzrosło w poniedziałek o 0,58%, a NASDAQ o 1,05%. Impuls był jednak krótkotrwały. Kolejny dzień w Azji przyniósł kolejną wyprzedaż. Niespodziewana obniżka rocznej stopy procentowej w Chinach o 15 pb niewiele zmieniła, szczególnie, że dane z gospodarki były bardzo słabe – produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 3,7% r/r (prognozy: 4,3% r/r), sprzedaż detaliczna o 2,5% r/r (prognozy: 4,2% r/r). Sytuacja wydaje się coraz poważniejsza, nawet gdyby zlekceważyć fakt, że ogień wokół sektora nieruchomości zaczyna tlić się coraz wyraźniej. Brak wypłaty odsetek od produktów inwestycyjnych Zhongrong, którego akcjonariuszem jest Zhongzhi Enterprise Group, zarządzające aktywami o wielkości około 190 mld USD, sugeruje, że tym razem mogą mu towarzyszyć bardzo poważne problemu sektora „shadow banking”, który często oferował rozwiązana powiązane z działalnością deweloperską. Centrum potencjalnego załamania pozostaje jednak Country Garden.

We wtorek mieliśmy do czynienia już z pełną przeceną. FTSE100 spadło o 1,57%, indeksy europejskie traciły około 1%. S&P500 zobaczyło zniżkę o 1,16%, a NASDAQ o 1,14%. Rynek nie zareagował na bardzo dobre dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej (wzrost o 0,7% m/m przy prognozach około 0,4% m/m, jeszcze większa różnica na poziomie bazowym). Fala obniżek ratingów zapowiedziana przez Fitch mocno ciążyła sektorowi finansowemu, taniejąca ropa spółkom paliwowym, impuls nVIDIi w sektorze technologicznym wygasał. Spółka podrożała wprawdzie o 0,43%, ale zamykała się w okolicy dziennych minimów. S&P500 wyznaczyło miesięczne dołki, naruszyło 50-dniową średnią kroczącą po raz pierwszy od marca i wydaje się znajdować na dobrej drodze, by kontynuować przecenę – analitycy Goldman Sachs spekulują, że dochodzimy do punktu, w którym dalsze 1-2% spadków wywoła falę automatycznych zleceń sprzedaży.

Giełdy azjatyckie ponownie spadają w środę. Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy są na razie stabilne, ale dwie godziny przed rozpoczęciem sesji w Europie wszystko wskazuje, że rozpocznie się ona od niewielkich spadków, które mogą nabierać tempa w trakcie dnia. Jeszcze gorzej będzie zapewne wyglądać sytuacja na GPW, która będzie „nadganiać” przecenę z wczoraj. W trakcie dnia poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i produkcję przemysłową, ale ważniejszy zapewne będzie zapis z dyskusji po ostatnim posiedzeniu FOMC. Jeżeli rynek ma podtrzymać oczekiwania braku podwyżki we wrześniu, wskazane byłoby, żeby informował on o członkach Komitetu, którzy nie widzą sensu dalszych podwyżek.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.