Piątkowa sesja na GPW zakończyła się spadkami głównych indeksów. WIG20 stracił 1,2%, dotrzymując tym samym kroku innym korygującym się indeksom na Starym Kontynencie. Warto zwrócić uwagę, że w indeksie blue chipów wzrost zanotowały jedynie akcje Kruka (+4,2%), co było związane z pozytywnym przyjęciem świetnych wyników za drugi kwartał. Gwiazdą sesji w drugiej linii spółek był z kolei Budimex, którego akcje podrożały niemal o 16% po informacji o dołączeniu od września do indeksu MSCI Poland. Wystrzał kursu budowlanego potentata będącego drugą największą spółką w mWIG40 miał niebagatelny wpływ na solidną zwyżkę indeksu, która wyniosła 1,6%. Wyraźnie słabiej wypadł sWIG80, który wpisał się w korekcyjne otoczenie i zaliczył spadek o 0,2%.

Podobnie jak w przypadku Europy, sesja za oceanem również przebiegała pod znakiem przeceny. Przy bardzo niskiej zmienności indeksy S&P500 oraz Nasdaq straciły odpowiednio 0,1% oraz 0,7%. Lipcowa inflacja PPI w przeciwieństwie do CPI okazała się nieco wyższa od oczekiwań i wyniosła 0,8% r/r (konsensus 0,7% r/r). Tymczasem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych kontynuowały wzrost zapoczątkowany w czwartek na fali słabego wyniku aukcji obligacji 30-letnich. Trzeba jednak zaznaczyć, że z uwagi na niedawną decyzję Fitch o obniżeniu ratingu USA, termin aukcji był szczególnie niefortunny. Obecne poziomy rentowności za oceanem są naszym zdaniem atrakcyjne biorąc pod uwagę fakt zbliżającego się nieuchronnie końca cyklu podwyżek.

W tym tygodniu wśród ciekawszych publikacji makro znajdą się dane dotyczące produkcji i sprzedaży detalicznej w Chinach oraz w USA. Natomiast w środę poznamy „minutes” z lipcowego posiedzenia Fed, na którym Komitet podniósł stopy o 25 pb. Oprócz tego inwestorzy będą bacznie przyglądać się dalszym losom Country Garden. Problemy płynnościowe niegdyś największego chińskiego dewelopera nasiliły się w ostatnim czasie do tego stopnia, że spółka nie była zdolna do spłaty 22,5 mln USD odsetek z tytułu wyemitowanych obligacji dolarowych. W weekend deweloper poinformował o zawieszeniu obrotu ponad dziesięciu emisji typu „onshore” bez podania terminu wznowienia handlu. Wydaje się, że bardzo osłabiony chiński rynek nieruchomości nie byłby w stanie udźwignąć powtórki z Evergrande. Wiele wskazuje na to, że sytuacja w sektorze staje się na tyle poważna, że szeroko zakrojona pomoc i interwencja Pekinu będzie wkrótce konieczna. Akcje Country Garden zanurkowały w poniedziałek o ok. 17%, natomiast od początku roku spółka przeceniła się już o ok. 70%.

W momencie pisania komentarza zniżkują niemal wszystkie indeksy azjatyckie. Problemy chińskiego dewelopera w szczególności odbijają się na notowaniach indeksu Hang Seng, który traci ok. 2,4%. Od spadków najprawdopodobniej rozpoczną sesję również indeksy europejskie. Nasilenie problemów Evergrande jesienią 2021 r. pod względem bezpośredniej reakcji rynkowej rozlało się znacznie szerzej poza Azję. Zatem niewykluczone, że problemy Country Garden staną się dobrym pretekstem do przyspieszenia obecnie trwającej korekty na rynkach akcyjnych.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.