Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się w Europie od niewielkich spadków, ale w trakcie dnia zostały one wyraźnie powiększone. Brakowało jakiegokolwiek silniejszego impuls wzrostowego, indeksy stopniowo osuwały się w dół, by finalnie spaść od 0,71% (IBEX) do 1,39% (CAC40). Negatywnym bohaterem dnia było francuskie Societe Generale (-12,05%), którego kurs runął po bardzo źle przyjętej strategii i prognozach, a także informacjach o kosztownym przebiegu postępowania regulacyjnego, które aktualnie prowadzi EBC. Najsłabszy z francuskich dużych banków, który traci pozycję na rzecz BNP i Credit Agricole, prognozuje stagnację wynikową przez najbliższe 3 lata.

WIG20 stracił 1,58%, mWIG40 1,04%, a sWIG80 0,68%. O 3,68% spadał KGHM, ponad dwuprocentową przecenę notował WIG_Banki, o 2,98% przeceniało się Allegro, a o 1,98% PZU. Wśród średnich spółek duże ujemne kontrybucje poza Millenium (-4,64%) wnosiły Intercars (-2,07%), Tauron (-2,24%) oraz Benefit (-2,25%).

Amerykański rynek akcji nie reagował w ubiegłym tygodniu na dane makro, które mogły wpływać na utrzymanie jastrzębiego stanowiska FOMC podczas środowego posiedzenia, ale przed samym wydarzeniem rośnie presja. 2-latki zamykały się wczoraj przy rentowności niemal 5,06%, najwyższej od sierpnia. S&P500 zamknęło się wyżej o 0,07%, a NASDAQ o 0,01%, ale w obu wypadkach oznaczało to utratę i tak dość anemicznego odbicia po piątku. Półprzewodniki niżej prowadzil niedawny debiutant, ARM (-4,53%), po pierwszych rekomendacjach. O 3,32% przeceniała się Tesla.

W godzinach porannych po raz pierwszy od listopada ropa Brent naruszyła poziom 95 USD/b pośród nieustających sygnałów deficytu fizycznego surowca. Zgodnie z wczorajszymi słowami prezesa Exxon, scenariuszem bazowym staje się powrót cen powyżej 100 USD. 3-miesięczny spread dla Brent wzrósł do 3,85 USD wobec 1,26 USD przed miesiącem. Lekko tracą rynki azjatyckie, notowania kontraktów futures sugerują kolejne lekko spadkowe otwarcie w Europie i Polsce. Kurs EURUSD wciąż nie znalazł siły na większe odbicie mimo jastrzębiej retoryki kolejnych członków Rady. W trakcie dnia poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i finalny odczyt CPI w strefie euro, ale nie powinny one wpływać wyraźnie na rynek.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.