Czwartkowa sesja rozpoczęła się w Europie od wyraźnych wzrostów, a chociaż po otwarciu na większości rynków pojawiło się nieco presji sprzedażowej, jeszcze przed południem przewagę zyskiwał popyt – w momencie publikacji danych inflacyjnych z USA większość indeksów znajdowała się w okolicach otwarcia lub wyżej. Inflacja CPI utrzymała się w Stanach Zjednoczonych we wrześniu na niezmienionym poziomie (3,7% r/r), podczas gdy oczekiwano jej spadku o 0,1pp. Zbieżna z oczekiwaniami okazała się inflacja bazowa, której dynamika osłabła z 4,3% r/r do 4,1% r/r, więc pierwsza reakcja rynku, choć negatywna, nie była szczególnie gwałtowna. Indeksy spadały w końcówce handlu jednak dość systematycznie, w efekcie czego dzień kończył się na najważniejszych rynkach stopami zwrotu od -0,37% (CAC40) do 0,32% (FTSE100). Jak na niewielką skalę zaskoczenia naprawdę potężny ruch obserwowaliśmy na kursie dolara – EURUSD spadł z 1,0625 przed odczytem do nawet 1,0525 zanim w godzinach nocnych zaczął odrabiać straty.

WIG20 spadł o 0,80%, mWIG40 wzrósł o 0,01%, a sWIG80 o 0,21%. Nieco „normalniej” zachowywał się także złoty, przedwyborczo jedna z najsilniejszych walut świata. Wraz z aprecjacją USD obserwowaliśmy tym razem też lekkie wzrosty EURPLN, który rano osiągnął okolice 4,5450. Kurs USDPLN powrócił powyżej 4,30. Jeżeli chodzi o GPW, z wyjątkiem potężnego wzrostu na Pepco (+12,14%), dającego nadzieję na przełamanie trendu spadkowego, obserwowaliśmy bardzo szerokie odreagowanie, ale wciąż najgorzej zachowywali się negatywni bohaterowie ostatnich tygodni. Dino przeceniło się o 4,06%, a CD Projekt o 3,78%.

S&P500 spadło o 0,62%, a NASDAQ o 0,63%, rentowności obligacji 2-letnich wzrosły z 4,98% przed odczytem inflacji do nawet 5,08%, a 10-letnich z 4,56% do 4,72%. Szczególnie w tym ostatnim przypadku reakcja wydaje się skrajnie przesadzona i zostanie w naszej ocenie sprawnie wymazana, przynajmniej w większości, co sprawia, że cały ruch na giełdzie też widzimy raczej jako korekcyjny i chwilowy. Bloomberg zwraca uwagę na silny wzrost inflacji „superbazowej” we wrześniu (0,61%, określenie dotyczy wzrostu cen usług z wyłączeniem mieszkań), ale wynika on też z czynników sezonowych, jak wskazuje spadek rocznej dynamiki wskaźnika z 4,0% r/r do 3,9% r/r. Nie przypuszczamy, by wczorajsza publikacja zmieniała cokolwiek w planach FOMC.

W godzinach porannych po sześciu dniach wzrostów spadają indeksy azjatyckie, dwuprocentową przecenę notuje Hang Seng. Zamiast spodziewanego lekkiego odbicia inflacji CPI w Chinach zobaczyliśmy we wrześniu jej spadek do poziomu 0,0% r/r. Na dwie godziny przed startem handlu w Europie kontrakty na amerykańskie indeksy zachowują się jednak neutralnie, a na europejskie sugerują otwarcie bardzo lekko poniżej czwartkowego zamknięcia. W scenariuszu bazowym zakładamy, że dzisiejsza sesja przyniesie lekkie wzrosty, osłabienie dolara i spadki rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. W trakcie dnia poznamy finalne odczyty CPI z Polski i szeregu krajów europejskich oraz Raport Uniwersytetu Michigan. Wypowiadali się będą C. Lagarde oraz P. Harker.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.