Piątkowa sesja stała się na globalnych rynkach akcji „kropką nad i” spadkowego, trudnego tygodnia. Główne indeksy w Europie traciły od 1,29% (IBEX) do 1,64% (DAX), wyznaczając nowe wielomiesięczne minima i w niektórych przypadkach niemal podwajając wymiar tygodniowej straty. Przecena miała miejsce właściwie w absencji nowych wydarzeń, główną jej przyczyną wydawał się lęk przed eskalacją konfliktu w Izraelu w trakcie weekendu. Głównym beneficjentem napięć geopolitycznych pozostawało złoto, które niemal przetestowało 2000 $/ou. zanim zaczęło się lekko korygować.
WIG20 spadł o 1,10%, mWIG40 o 1,79%, a sWIG80 o 0,87%. O 8,6% przeceniło się Pepco, dwuprocentowe przeceny notowały Pekao i KGHM. Wśród średnich spółek potężnymi obciążeniami były InterCars (-3,70%), Benefit (-5,32%) i Budimex (-2,72%). Główny indeks warszawskiej giełdy wymazał już przeszło 40% okołowyborczego ruchu w górę, co traktujemy w kategoriach „przeceny dla spóźnionych”.
S&P500 spadło w piątek o 1,26%, a NASDAQ o 1,53%. Większość zagranicznych analityków zwraca uwagę na bardzo wysoką jak na tę fazę sezonu korelację między zachowaniem spółek Wall Street, sugerującą, że wyniki zostały całkowicie przćmione przez sytuację geopolityczną. Pomijając olbrzymią słabość sektora czystej energii w końcówce tygodnia, mieliśmy faktycznie do czynienia z typową, szeroką wyprzedażą. O kolejne 3,69% spadała Tesla, o 2,52% Amazon, ale reszta kluczowych spółek nie odbiegała skalą od przeceny całej amerykańskiej giełdy.
W godzinach porannych na minusach znajdują się rynki azjatyckie, ale kontrakty futures na amerykańskie indeksy sugerują ochotę na odbicie. Wyceny amerykańskich spółek spadły w ubiegłym tygodniu do 17,7 na poziomie wyprzedzającego wskaźnika cena/zysk, uważamy, że temat ewentualnej inwazji lądowej armi izraelskiej na teren Strefy Gazy został zdyskontowany z nawiązką. Oczekujemy, że rozpoczynający się tydzień zakończy się dość wyraźnymi wzrostami, pod pewnymi względami (np. zachowanie złota) dotychczasowa reakcja rynków kapitałowych na sytuację w Izraelu zaczyna być porównywalna do wybuchu wojny w Ukrainie, co wydaje nam się nieproporcjonalne. Tydzień rozpocznie się przy niemal pustym kalendarzu makroekonomicznym i wynikowym, natomiast już jutro sprawozdania będą podawały m.in. Alphabet, Visa, Coca-Cola, co powinno ponownie skierować uwagę inwestorów na dane finansowe.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.