Poniedziałkowa sesja rozpoczynała się w Europie neutralnie. Przy niemal pustym kalendarzu makroekonomicznym i wynikowym uwaga inwestorów ukierunkowana była na dwa zagadnienia – sytuację w Izraelu i zachowanie amerykańskich obligacji skarbowych. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie ulegała wczoraj poważnym zmianom, negocjacje w sprawie uwalniania kolejnych więźniów ze strony Hamasu powstrzymują armię izraelską przed wkroczeniem do Strefy Gazy. Na rynku długu działo się natomiast bardzo wiele. Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich naruszyły w końcu barierę 5%, notując szczyt powyżej 5,02%. W godzinach popołudniowych zobaczyliśmy jednak potężną falę popytu, w wyniku której dziś rano te same papiery kwotowane są przy rentownościach niższych o 18 pb, 4,84%. Dość wyraźny ruch zobaczyliśmy także na krótkim końcu krzywej, silnie osłabił się dolar. W efekcie części rynków europejskich udało się wypracować zyski, FTSE MiB drożało o 0,74%, CAC40 o 0,50%, znajdujące się jednak na drugim biegunie FTSE100 oraz IBEX spadały po 0,37%.
WIG20 spadł o 0,38%, MWIG40 o 0,19%, a sWIG80 o 0,47%. Silnie przeceniały się m.in. LPP (-4,30%), KGHM (-2,18%) oraz PGE (-2,12%). Większy wzrost w głównym indeksie wypracowało wyłącznie Pekao (+2,06%). Wśród średnich spółek o 10,55% drożało CI Games, duże ujemne kontrybucje wnosiły natomiast Ryvu (-8,01%) oraz Develia (-4,08%).
S&P500 spadło wczoraj o 0,17%, natomiast NASDAQ zyskał 0,27%. Silnie spadał VIX. O 3,834% drożała nVIDIA, dobrze zachowywały się także Meta (+1,74%) oraz Amazon (+1,11%). Negatywnie zachowywały się natomiast walory banków, Morgan Stanley oraz Wells Fargo spadały po 1,96%.
W trakcie sesji azjatyckiej spada Hang Seng, ale większość indeksów na kontynencie znajduje się na plusach. Kontrakty na indeksy amerykańskie sugerują możliwość rozpoczęcia wyczekiwanego przez nas odbicia, ale wzrosty rynków europejskich na otwarciu, o ile w ogóle wystąpią, będą zapewne niewielkie. Dzień zapowiada się bardzo interesująco, rano poznamy wskaźniki PMI z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, po południu z USA. Przed otwarciem Wall Street wyniki podadzą m.in. Coca-Cola, 3M, General Electric oraz General Motors, po zamknięciu poznamy raporty Visy, a przede wszystkim Alphabetu. Po wczorajszym umocnieniu obligacji i głośnych zmianach opinii na ich temat ze strony Billa Grossa oraz Billa Ackmana, wcześniej zaliczających się do najbardziej prominentnych niedźwiedzi, sytuacja techniczna wydaje nam się sprzyjać odreagowaniu dwóch tygodni spadków także na rynku akcji. Silne wzrosty już rozpoczęły się na kryptowalutach.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.