Środowa sesja w Europie przebiegła relatywnie spokojnie, po otwarciu na lekkich minusach lub w okolicy poziomów neutralnych większość z głównych indeksów zdołała wypracować niewielkie zyski. Negatywnie wyróżniał się włoski FTSE MiB (-0,52%), natomiast w pozostałych przypadkach notowane były lekkie wzrosty.
GPW ponownie wyróżniała się bardzo pozytywnie. WIG20 wzrósł o 1,78%, mWIG40 o 1,18%, jedynie sWIG80 spadł o 0,32%. Po niepewnym początku sesji publikujący przed startem handlu wyniki Santander drożał o 5,03%, a wzrost WIG_Banki o 2,62% był głównym czynnikiem różnicującym indeksy dużych i średnich spółek od małych. Na minusie w WIG20 zamykały się wyłącznie Pepco (-0,57%) oraz Allegro (-1,30%).
Olbrzymim rozczarowaniem okazała się jednak sesja w USA, podczas której S&P500 spadło o 1,43%, a NASDAQ o 2,43%, w obu przypadkach przynosząc mocne pogorszenie wyników z otwarcia. Odbiór nawet dobrych wyników był negatywny, czego najlepszym przykładem był otwierający się zwyżką Boeing, który finalnie spadł o 2,54%. Alphabet wbrew naszym oczekiwaniom nie zredukował przeceny ze środowego handlu posesyjnego, a pogłębił ją, finalnie tracąc 9,51%. O 4,17% przed raportem spadało Meta Platforms, które solidnie pobiło prognozy, odrobiło pierwotnie straty w handlu posesyjnym, by zamknąć go kolejne 3,35% niżej.
W godzinach porannych wyraźnie spadają indeksy azjatyckie, przede wszystkim Nikkei, które w zły sposób znosi przełamanie bronionego wcześniej poziomu 150 na USDJPY. Wyraźnie niżej notowane są kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy, jednoznacznie sugerując ujemne otwarcie w Europie. Dyżurnym wyjaśnieniem przeceny staje się wzrost obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie, natomiast nie widzimy dla niej pełnego wyjaśnienia po wczorajszych wynikach. W trakcie dnia poznamy odczyt amerykańskiego PKB za 3Q2023 oraz tygodniowe dane z rynku pracy, wypowiadał się będzie C. Waller z FOMC. Najważniejszym punktem dnia teoretycznie powinna być konferencja po posiedzeniu EBC, ale w kontekście słabych danych z Europy trudno wyobrazić sobie kontynuację podwyżek stóp procentowych.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.