Poniedziałkowa sesja wreszcie przyniosła przynajmniej lekkie odbicie po spadkach drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Wciąż jednak trudno mówić o jakimkolwiek znaczącym ruchu, większość głównych indeksów zyskała nawet mniej niż na otwarciu, od 0,19% (FTSE MiB) do 1,07% (IBEX), najczęściej znacznie bliżej tej pierwszej wartości. Za siłę Madrytu odpowiadały głównie Santander (+2,54%) oraz Banco De Sabadell (+3,81%), zachowujące się znacznie lepiej niż cały sektor bankowy w Europie, ale na plusie zamknęły się wszystkie komponenty indeksu. Wsparciem dla lokalnego rynku mogła być inflacja, która wbrew prognozom wzrostu do 3,8% r/r utrzymała się na poziomie 3,5% r/r. Jeżeli jednak traktować to jako wyjaśnienie, silniej mogły zachowywać się także indeksy reszty kontynentu – CPI w Niemczech spadło z 4,5% r/r do 3,8% r/r, co było świetnym wynikiem (prognozy: 4,0% r/r). Na pierwszym planie w mediach znajdował się jednak mniej istotny, ujemny odczyt niemieckiego wzrostu PKB (-0,1% k/k w ujęciu odsezonowanym). Wyraźnie umacniało się wczoraj euro, kurs EURUSD wzrósł nawet do 1,0620, ale traci część tego ruchu w dzisiejszych godzinach porannych.
WIG20 wzrósł o 1,08%, mWIG40 o 1,22%, a sWIG80 o 0,76%. Warszawa nie przestaje dostarczać powodów do radości, poprawie ulega też szerokość rynku i, jak się wydaje, rośnie nieco aktywność inwestorów krajowych. Wczoraj poza bankami wsparciem dla WIG20 były LPP (+4,14%) oraz Allegro (+2,61%). Wśród średnich spółek świetnie zachowywały się m.in. Grenevia (+7,71%), Neuca (+5,51%), ING (+4,15%) oraz XTB (+3,73%).
S&P500 zyskało 1,20%, a NASDAQ o 1,16%. Mocno przeceniała się ropa, notujący nawet 90,5 $/b w piątek Brent kosztował w sesji amerykańskiej nawet 86 $/b. 3,90% zyskiwało Nike, 3,89% Amazon, 3,77% Goldman Sachs, co pokazuje szeroki charakter odbicia. Byłoby ono silniejsze, ale powodów do radości nie dostarczał segment spółek silnie wzrostowych (ARK Innovation zyskał skromne 0,56%), dla którego dużym problemem była Tesla (-4,79%) spadająca na fali doniesień o próbie utworzenia w spółce związków zawodowych przez UAW, paraliżujące ostatnio działania tradycyjnych producentów samochodów. Wciąż bardzo słabo zachowuje się także sektor czystej energii.
Spośród giełd azjatyckich rośnie rano tylko Nikkei dzięki bardzo lekkim korektom YCC ze strony Banku Japonii, które zarazem osłabiają jena. Dane PMI z Chin okazały się nadzwyczaj słabe – wskaźnik dla przemysłu spadł z 50,2 pkt. do 49,5 pkt. (prognozy: 50,2 pkt.), a dla usług z 51,7 pkt. do 50,6 pkt. (prognozy: 51,9 pkt.). Hang Seng traci przeszło 1,5%. Spadają notowania kontraktów futures na amerykańskie i europejskie indeksy. Spodziewamy się lekko ujemnego otwarcia na GPW i w reszcie kontynentu. Uwaga w Warszawie będzie zwrócona na Orlen. Dynamika zysków na poziomie -73% r/r może odstraszać, ale jest lepsza od oczekiwań, jeszcze wyraźniej zaskakuje EBITDA LIFO. Ogólny wydźwięk raportu jest naszym zdaniem dość pozytywny. W trakcie dnia poznamy dane inflacyjne z Polski oraz strefy euro, amerykański Chicago PMI oraz indeks Conference Board. Po sesji w USA wyniki poda AMD.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.