Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównych indeksów. Największa skala przeceny dotknęła WIG20, który stracił 0,99%. Spadek odnotowano również w przypadku indeksu mWIG40 (-0,39%), z kolei sWIG80 jako jedyny zdołał zakończyć notowania powyżej zera, osiągając przy tym kosmetyczną zwyżkę na poziomie 0,17%. W gronie blue chipów szczególnie słabo zachowywały się akcje banków oraz PZU. W przypadku ubezpieczyciela pomimo publikacji solidnego raportu kwartalnego akcje zostały przecenione o 4,09%. Należy zaznaczyć, że GPW w swym korekcyjnym ruchu nie była we wtorek odosobniona. Czerwień dominowała na większości parkietów europejskich – niemiecki DAX stracił 0,22% a francuski CAC40 0,67%.

Korekcyjnym nastrojom nie ulegli jednak inwestorzy za oceanem, a kluczowe indeksy amerykańskie zdołały zakończyć notowania na lekkim plusie. S&P500 zyskało 0,25%, z kolei Nasdaq Composite zaliczył zwyżkę o 0,22%. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z poprawą historycznych rekordów. Wiele wskazuje na to, że niewielka zmienność będzie domeną Wall Street również i dzisiaj. Inwestorzy wstrzymują oddech przed publikacją kwartalnych wyników Nvidii, które poznamy dopiero po zakończeniu sesji. Wyceny opcji na akcje producenta chipów uwzględniają zmianę kursu o ok. 9% w obu kierunkach do końca tygodnia. Spółka jednak przyzwyczaiła rynek w ostatnich kwartałach do ożywionej reakcji po publikacji wyników – na kolejnej sesji po publikacji raportu za 4Q2023 akcje Nvidii podrożały o ponad 16%.

Pomimo bardzo dużego znaczenia przypisywanego sprawozdaniu Nvidii, warto dziś również zwrócić uwagę na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Minutes FOMC mogą rzucić trochę nowego światła na posiedzenie, które ugruntowało przekonanie, że do obniżek stóp dojdzie później niż oczekiwano. We wtorek Ch. Waller z Fed stwierdził, że przed decyzją o rozpoczęciu cyklu obniżek potrzeba kilku miesięcy dobrych danych o inflacji, by odbudować przekonanie o trwałości jej spadku. Na ten moment rynek wycenia prawdopodobieństwo dokonania pierwszej obniżki na posiedzeniu wrześniowym w okolicach 60%.

W momencie pisania komentarza na większości parkietów azjatyckich występują niewielkie zwyżki. Wyjątkiem jest giełda japońska, na której indeks Nikkei traci ok. 0,7%. We wczesnych godzinach porannych kontrakty futures na najważniejsze indeksy europejskie sugerują otwarcie w okolicach zera. Spodziewamy się, że oscylowanie wokół poziomów neutralnych będzie motywem przewodnich dzisiejszego zachowania rynków akcyjnych. Końcówka tygodnia zapowiada się pod tym względem zgoła inaczej.

 

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.