Pod nieobecność Nowego Jorku i Londynu główne giełdy w Europie bez wyjątków notowały wzrosty. Stoxx 600 zyskał dość skromne 0,32%, ale w Hiszpanii i Włoszech skala zwyżek przekraczała 0,7%. Żadna klasa aktywów nie pozostawia złudzeń, że pomimo przejściowych turbulencji w ubiegłym tygodniu pozostajemy w hossie. Pomimo lekkich problemów w trakcie dnia kurs EURUSD kończył dzień wyżej, a dzisiaj jest kwotowany w okolicy 1,0880 – dolar pozostaje pod presją także względem innych walut. W poniedziałek drożały również surowce i kryptowaluty.

Nie zachwycało GPW – WIG20 wzrósł o 0,05%, ale mWIG40 spadł o 0,19%, a sWIG80 o 0,20%. O 5,18% taniało JSW, po piątkowych wzrostach korygowało się Pepco (-3,73%), ale relatywnie słabe zachowanie głównego indeksu to przede wszystkim zasługa PZU (-1,62%), LPP (-1,61%) i Dino (-1,65%). Średnim spółkom ciążyły CC (-2,09%), Develia (-3,29%) i Dom Development (-4,72%), a małym cyber_Folks (-3,25%), Torpol (-5,54%) i Scope Fluidics (-7,26%).

W godzinach porannych sesja w Azji ma mieszany przebieg z lekkim wskazaniem na wzrosty, koryguje się bitcoin, ale neutralne zachowanie złota i miedzi po wczorajszych wzrostach (a tym bardziej srebra, które podrożało finalnie o 4,25%) nie sugeruje, by apetyt na ryzyko miał się wyczerpywać. Szanghaj poluzował warunki kredytowania nieruchomości, chińskie banki deklarują, że przeznaczą 15,7 mld USD na finansowanie lokalnego sektora półprzewodników. Pozostajemy nieufni co do perspektyw dla rynków akcji na resztę kwartału, ale niewiele na razie wskazuje, żebyśmy korekcyjne nastroje mieli zobaczyć jeszcze w maju.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.