Środowa sesja była kolejną w ostatnim czasie, gdzie stopy zwrotu z poszczególnych europejskich indeksów bardzo wyraźnie się różniły – bezkonkurencyjny ostatnio DAX zyskał 1,01%, a najsłabsze FTSE MiB i IBEX traciły odpowiednio -0,57% oraz -0,37%. Stopa zwrotu YTD głównego indeksu giełdy we Frankfurcie to już 6,76%, tej w Madrycie to znacznie skromniejsze 2,48%. Najważniejszym źródłem siły rynku niemieckiego pozostaje niezmiennie SAP (+2,16% wczoraj, 11% YTD), wsparciem były dla niego Adidas (+6,04%) i Siemens (+1,47%), Madrytowi ciąży energetyka i banki. Kurs EURUSD stabilizuje się w okolicy 1,04, wczorajszy atak na 1,0450 był nieudany.

WIG20 wzrósł o 1,28%, mWIG40 o 0,77%, a sWIG80 o 0,21%. Główny indeks GPW rozpoczął rok jako jeden z najsilniejszych na świecie, notuje już wzrost o 7,79% YTD. Wczoraj największą gwiazdą Książęcej było zdecydowanie PKO (+4,50%), wspierane przez Pekao (+2,31%), Dino (+2,26%) i PZU (+1,19%). Korygował się natomiast wyraźnie świetnie radzący sobie ostatnio CD Projekt (-4,94%). Po wtorkowej korekcie do wzrostów w drugim szregu powróciła Żabka (+2,54%), najważniejszą dla mWIG40 piątkę uzupełniały same banki.

W USA trwa wybuch optymizmu wokół AI wywołany przez ogłoszenie projektu Stargate, S&P500 zyskało 0,61%, a NASDAQ 1,28%. Tabelę S&P500 otwierał rosnący o 9,69% Netflix, który w 4Q2024 pozyskał 19 milionów nowych subskrybentów i w coraz bardziej widoczny sposób umacnia się w fotelu absolutnego lidera globalnego rynku streamingowego. O kolejne 6,75% drożało Oracle, o 4,43% nVIDIA, o 4,13% Microsoft. Spośród uczestników/beneficjentów projektu Stargate jeszcze lepiej prezentowało się ARM Holdings (+15,93%).

W godzinach porannych w Azji spada Hang Seng, ale na plusach znajdują się pozostałe główne indeksy, w tym wchodzące w ostatnią fazę wyczekiwania na podwyżkę stóp w Japonii Nikkei (+0,8%). Niemal pięcioprocentową przecenę notuje po wynikach koreańskie SK Hynix. Kontrakty futures w Europie i Azji sugerują, że rynki mogą dziś dojrzeć do przynajmniej chwilowego przystanku we wzrostach, rentowności amerykańskiego długu skarbowego od dwóch dni ponownie rosną. W trakcie dnia poznamy tygodniowe dane o amerykańskich wnioskach o zasiłek, w Davos wypowiadał się będzie prezydent Donald Trump.

 

Kamil Cisowski

Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.