Rynki europejskie otwierały lipiec na lekkich plusach, ale w większości przypadków nie utrzymały się na nich długo. Spośród głównych indeksów kontynentu wzrostem zamknęło się tylko FTSE100 (+0,28%), w strefie euro dominowały spadki, którym przewodził DAX (-0,99%). We Frankfurcie po ponad 5% przeceniały się dwie największe gwiazdy ostatniego roku - Rheinmetall i Siemens Energy. Dobrze w trakcie sesji wyglądali natomiast liderzy Paryża – LVMH rosło o 5,5%, a L’Oreal o 2,69%, ale nawet to nie wystarczyło, by CAC40 (-0,04%) zamknęło się nad kreską. Indeksom ciążyły przede wszystkim przemysł (-1,12%) i sektor finansowy (-0,74%). Kurs EURUSD wahał się w trakcie dnia w przedziale 1,1775-1,1825, rano wynosi około 1,1790.
WIG20 spadł we wtorek o 0,66%, sWIG80 o 0,62%, jedynie mWIG40 wzrósł o 0,17%. Rezultat sesji nie jest dużym zaskoczeniem w kontekście generalnej słabości banków na całym kontynencie, sektor stracił koszykowo 0,98%, PZU spadało o 1,33%. mWIG40 ratowała przede wszystkim energetyka – Enea drożała o 5,01%. Duże pozytywne kontrybucje wnosiły Asseco (+1,48%) i InterCars (+3,03%). Nieprzyjemną niespodzianką był czerwcowy odczyt PMI dla Polski – spadek wskaźnika z 48,1 pkt. do 44,8 pkt. oznacza największe pogorszenie warunków biznesowych od października 2023 r.
S&P500 spadło wczoraj o 0,11%, ale NASDAQ aż o 0,82% - ciekawym aspektem sesji był fakt, że technologia (-1,13%) była jedynym spadającym sektorem. 2,97% traciła nVIDIA, 2,56% Meta, 3,96% Broadcom. Jeszcze gorzej od gigantów IT wyglądała Tesla (-5,34%), która reagowała na kolejną odsłonę wojny pomiędzy Elonem Muskiem a Donaldem Trumpem. W jej ramach najbogatszy człowiek świata sugerował m.in. założenie nowej partii. Minimalnie lepszy od prognoz okazał się wczorajszy odczyt wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu (wzrost z 48,5 pkt. do 49,0 pkt.), znacznie lepsze były dane JOLTS (wzrost wakatów z 7,395 mln do 7,769 mln) – za niespodziankę odpowiedzialne było przede wszystkim zaskakująco wysokie zapotrzebowanie na pracowników w branży rekreacyjnej i hotelarskiej.
Indeksy azjatyckie nie mają w środę rano wyraźnego kierunku, ale notowania kontraktów futures na rynki europejskie i azjatyckie lekko rosną, prawdopodobne wydaje się otwarcie w Polsce i Europie na przynajmniej niewielkich plusach. Prezydent Trump kolejny dzień krytycznie wypowiada się o Japonii, sugerując wysoki poziom ceł (24%) na towary najważniejszego sojusznika USA w Azji. Ustawa podatkowa została wczoraj przegłosowana przez amerykański Senat dzięki przełamującemu równowagę głosowi wiceprezydenta, ale jej los w dzisiejszym głosowaniu w Izbie Reprezentantów, w której administracja może sobie pozwolić na utratę tylko trzech republikańskich głosów, wydaje się niepewny. W trakcie dnia poznamy raport ADP z amerykańskiego rynku pracy, który będzie stanowił wstęp przed jutrzejszymi danymi BLS, mogącymi zadecydować o tym, czy lipcowa obniżka stóp procentowych ze strony Fed pozostanie „w grze”. Dużym zaskoczeniem byłoby, gdyby dziś na cięcie zdecydowała się RPP, choć taki ruch jest w naszej ocenie więcej niż uzasadniony tuż przed powrotem inflacji w granice przedziału dopuszczalnych wahań od celu NBP.
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion sp. z o.o.
Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.
Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.